راهکارهای مدیریت کارآموز و یافتن آن

به منظور مدیریت درست کارآموز، یادگیری مداوم و توسعه مهارت های جدید برای مدیر، اهمیت فراوانی دارد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی مزایای مدیریت کارآموز و فاکتور های انتخاب آن می پردازیم.

به عنوان یک مدیر، همانطور که در حرفه خود پیشرفت می کنید، باید با همکاران به طور موثری همکاری کنید و در صنعت خود نیز تخصص کسب کنید، با فناوری های جدید همگام باشید و در نهایت دیگران را مدیریت کنید.

در حالی که به طور طبیعی، بیشتر این مهارت ها را در طول حرفه خود توسعه می دهید، آخرین مرحله، مدیریت کارآموز است، که می تواند بهترین راه برای توسعه مهارت های مدیریت باشد. از این گذشته، اگر هرگز فرصتی برای نظارت بر دیگران نداشته باشید، چگونه می توانید کارآیی خود را به عنوان یک مدیر ارزیابی کنید؟

به همین دلیل است که بسیاری از مدیران تازه کار اغلب مایلند تا در دوره های مختلف مدیریت کارآموز ثبت نام کنند.

در اینجا چهار مورد از مزایای اصلی شرکت در دوره های مدیریت کارآموز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا در راستای اهداف شخصی و حرفه ای خود تلاش کنید.

1- بهبود مهارت های ارتباطی کارآموز

ایجاد ارتباطات موثر، کلید موفقیت شماست، اما باید بدانید که همه افراد به یک شکل ارتباط برقرار نمی کنند. ناتوانی در مدیریت چندین سبک ارتباطی می تواند منجر به مشارکت کمتر کارمندان و عملکرد ضعیف تیم شود.

در آموزش مدیریت کارآموز، می توانید نحوه برقراری ارتباط را بیاموزید و آن به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بر کارآموز مورد نظر خود تاثیر بگذارید. در حقیقت، می توانید تکنیک های ارتباطی درون سازمانی مهمی را به دست آورید تا از آن ها در جهت پیدا کردن اهداف مشترک استفاده کنید.

مهارت های ارتباطی در کارآموزی

2- دریافت بازخورد و خود ارزیابی

دریافت بازخورد از مافوق خود می تواند یکی از ارزشمندترین فرصت های پیشرفت شغلی باشد که به شما در درک نقاط قوت و ضعف و پیدا کردن بزرگترین فرصت های رشد کمک کند.

یک دوره آموزشی مدیریت کارآموز با کیفیت باید شامل بازخورد شخصی سایر متخصصان باشد، زیرا تنها دغدغه آن ها کمک به شما در بهبود توانایی هایتان به عنوان یک مدیر است. این دوره باید به شما بیاموزد که چگونه پیشرفت خود را ارزیابی کنید و طرز تفکر خود را بررسی کنید.

3- درک عمیق تر نقش یک مدیر

هدف اصلی مدیر این است که یک مجری موثر باشد، در واقع کسی که اقدامات لازم را برای تحقق اهداف سازمانی هماهنگ می کند. مدیران مجموعه حجم زیادی از کارهای روزانه را انجام می دهند، اما وظیفه اصلی آن ها این است که کارها را با کمک دیگران انجام دهند.

جنبه ای از مدیریت که گاهی اوقات دست کم گرفته می شود، توانایی راهنمایی کردن کارمندان است.

یک دوره آموزشی می تواند به شما کمک کند تا درک درستی از نحوه ی مدیریت کارآموز داشته باشید و شما را قادر می سازد که مشاور بهتری برای دیگران باشید.

4- بهبود مهارت های تصمیم گیری

مدیران باید بتوانند به طور موثر و کارآمد تصمیم گیری کنند. برای دستیابی به موفقیت، شما باید در مورد پیشنهادات کارآموز مورد نظر خود، بهترین تصمیم ها را اتخاذ کنید و در نظر داشته باشید.

در یک دوره آموزشی، می توانید نحوه تشخیص و جلوگیری از مشکلات اساسی که فرآیندهای موثر را تضعیف می کنند، بیاموزید. همچنین می توانید تصمیم گیری فردی و گروهی را بهبود بخشید و ذهنیت همکاری را در سازمان خود القا کنید.

چه کسانی از آموزش های مربوط به مدیریت کارآموز سود خواهند برد؟

هرکسی می تواند از این نوع آموزش ها بهره مند شود.

مدیران مشتاق

اگر مشتاق پیشرفت در حرفه خود هستید، با یادگیری استراتژی ها و چارچوب های مناسب مدیریت کارآموز، برای آینده آماده شوید و مجموعه مهارت های خود را بسازید.

مدیران تازه کار

دانستن اینکه چه افراد، محصولات و پروژه هایی را مدیریت کنید، در یک دوره می تواند به شما در کسب مهارت های لازم برای دستیابی به موفقیت کمک کند.

انتخاب برنامه آموزش صحیح

اگر تصمیم گرفته اید که در یک دوره آموزشی مدیریت کارآموز ثبت نام کنید، گام بعدی شما انتخاب برنامه ای است که مهارت های شما را به بهترین نحو تکمیل کرده و نقاط ضعف شما را برطرف کند.

یک خود ارزیابی صادقانه انجام دهید و تعیین کنید که برای ارتقاء مهارت های خود در چه موقعیتی قرار دارید؟

مشارکت در آموزش های مربوطه می تواند تأثیرگذاری شما را در مدیریت کارآموزان و همکاران افزایش دهد و شما را به مدیر بهتری تبدیل کند و به شما این امکان را بدهد که بر چالش های پیش آمده در دوران خود غلبه کنید.

ویژگی هایی که هنگام استخدام  باید به دنبال آن ها باشید

صادقانه بگویم ، هنگام استخدام کارآموزان، تنها یک فرد کافی نیست. ممکن است کسی که هیچ  تجربه ای ندارد، بهترین گزینه استخدام شما باشد. با وجود این، برخی ویژگی ها وجود دارند که باید آن ها  را در نظر داشته باشید، زیرا ممکن است این فاکتورها تفاوت بین یک کارآموز هدفمند و معمولی را مشخص کند. نکات مفیدی را که به شما در فرآیند جذب کارآموز کمک می کنند، بخوانید:

مدارک تحصیلی

داشتن مدرک معتبر در یک موضوع مرتبط با کار، شروع خوبی است، اما به یاد داشته باشید که مدارک تحصیلی همه چیز نیستند. فقط به این دلیل که یک کاندید از نظر تحصیلی خوب عمل کرده، بدان معنا نیست که آن ها به طور خودکار شخص مناسبی برای پذیرفتن نقش کارآموز هستند.

تحصیل هرگز نشان دهنده استعداد کسی نیست.

کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز در مدیریت بهتر کارآموز مفید خواهد بود.

مهارت های بین فردی

یک کارآموز موفق، به مهارت های بین فردی موثر نیاز دارد. برای اینکه یک کارآموز خوب باشید، باید بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید و از تعاملات اجتماعی زیادی بهره مند شوید. به عنوان مدیر، به دنبال کاندیدهایی باشید که با همه افراد خوش برخورد هستند.

با کمک توصیه های محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، خواهید توانست موقعیت شغلی مورد نظر خود را به دست آورید.

اشتیاق و علاقه

افراد با انگیزه و مشتاق، همیشه انتخاب های خوبی هستند. این نوع افراد در یک تیم عملکرد خوبی دارند و باعث ایجاد حس خوب و انگیزه در دیگران می شوند.

اعتماد به نفس

کارآموز باید از اعتماد به نفس خاصی برخوردار باشد و شهامت بیان نظرات خود را داشته باشد.

در همه حال، افراد با اعتماد به نفس را در اولویت قرار دهید، زیرا بیشتر از سایرین علاقمند به کسب آموزش های لازم هستند. یک لیست کوتاه از افراد با اعتماد به نفس را آماده کنید و در طی چند روز مصاحبه های گروهی با آن ها انجام دهید.

در بالا نکات لازم به منظور استخدام یک کارآموز حرفه ای توضیح داده شده و همه ی مدیران و صاحبین کسب و کار نیز باید از آن ها بهره ببرند.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر مهارت های مدیریتی هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید