ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی می تواند به شما و کارکنانتان در اولویت بندی ها کمک کند.

برخلاف تصور عموم، ذهن آگاهی محدود به تمرین مدیتیشن نیست.

در این مقاله آموزشی محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای، به نحوه ی عملکرد ذهن آگاهی و مزایای آن می پردازیم.

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاه بودن به معنای در لحظه بودن، آگاهی کامل از آنچه در ذهن و بدن شما  در حال وقوع است، می باشد. وقتی هوشیاری کامل دارید، می دانید که در حال انجام چه کاری هستید و چه احساسی دارید و در حال فکر کردن به چه چیزی هستید.

متخصصان پزشکی دانشگاه ییل، مزایای بلند مدت ذهن آگاهی را مهم جلوه می دهند و باور دارند که تنها مدیتیشن را شامل نمی شود. در عوض، مراقب بودن به معنی بررسی افکار و احساسات در زمان حال است.

تحقیقات نشان می دهد که ذهن آگاهی بر سلامت فرد تأثیر مستقیم دارد. یک مطالعه نشان داد که برنامه هوشیاری مجازی در محل کار نه تنها استرس را کاهش می دهد، بلکه تاب آوری و قدرت را نیز افزایش می دهد. تحقیقات بیشتر، ارتباط روشنی بین ذهن آگاهی و کاهش تعارض بین کار و زندگی، به علاوه افزایش تمرکز و رضایت شغلی را نشان می دهد.

امروزه استرس و ترس مداوم از کووید 19 تهدیدی برای تمرکز، انگیزه، خواب و مراقبت از خود محسوب می شود، اما ذهن آگاهی می تواند به کارکنان در برابر چالش ها، در خانه و محل کار بهتر کمک کند.

اهمیت ذهن آگاهی

1- با ارزش های خود ارتباط برقرار کنید

استرس در محل کار می تواند باعث نگرانی کارکنان شود، که این امر آن ها را از آنچه واقعاً می توانند باشند، جدا می کند. بنابراین، تعیین ارزش ها به شما کمک می کند تا آنچه را که بیشتر اهمیت دارد شفاف کنید. بسیاری از مواقع در شرایطی قرار داریم که نمی دانیم چه کار کنیم و نمی دانیم چه باید بگوییم اما می دانیم در چه موقعیتی قرار داریم و چه چیزی برای ما مهم است، سپس می توانیم از آن جا شروع کنیم.

2- از ارتباط عاطفی و همدلی حمایت کنید

سوالی که در اینجا اهمیت دارد این است”: چگونه می توانیم از شما حمایت کنیم؟”

این به کارکنان کمک می کند بفهمند که همیشه از آن ها انتظار نمی رود که با عملکرد عالی و بدون هیچ مشکلی کار کنند.

3- آنچه را که می توانید کنترل کنید، مشخص کنید

اضطراب، اغلب ناشی از عدم کنترل است که می تواند منجر به نگرانی در مورد آینده شود.

ارزش اصلی رهبران و صاحبان مشاغل کوچک یا هرکسی که می خواهد ذهن آگاهی را تمرین کند، این است که بتواند نه تنها افکار استرس زای خود را کنترل کند، بلکه روابط خود را با آن ها تغییر داده و شفافیت بیشتری ایجاد کنند.

از طریق نحوه واکنش به موقعیت های استرس زا، به کارکنان کمک می کنید بفهمند که ارزیابی وضعیت قبل از تشدید تنش، اشکالی ندارد.

ما در دنیایی زندگی می کنیم و کار می کنیم که با درخواست های متناقض بمباران می شویم، اطلاعات اضافی را پردازش می کنیم و با تغییرات پی در پی برخورد می کنیم. بیشتر اوقات، ما باید وظایف را اولویت بندی کنیم. همه این “چند وظیفه ای” باعث ایجاد استرس می شود و می تواند بر تمرکز و تصمیم گیری ما تأثیر منفی بگذارد. ذهن آگاهی باعث می شود در میان همه این ها آرامش داشته باشیم. با کمک یک مشاور کسب و کار، میتوانید از چالش های موجود در دنیای بیزینس کوچینگ در امان باشید.

تمرین ذهن آگاهی به شما این امکان را می دهد که به سرعت متوجه حواس پرتی خود شوید. وقتی یاد بگیرید که زمان حواس پرتی ها را تنظیم کرده و بر لحظه   تمرکز کنید، می توانید کارآمدتر و موثرتر کار کنید. آگاه بودن به شما این امکان را می دهد که مکث کنید، قبل از پاسخ دادن فکر کنید و به شیوه های ماهرانه و موثرتری ارتباط برقرار کنید. ممکن است متوجه شده باشید که بهره وری، تصمیم گیری، آگاهی و هوش هیجانی شما بهبود می یابد.

عملکرد ذهن آگاهی

نحوه عملکرد آموزش ذهن آگاهی:

بسیاری از شیوه های مختلف ذهن آگاهی وجود دارند، اما آموزش ذهن برای توجه به زمانی که حواس پرتی ایجاد می شود، شروع خوبی است.

یک لحظه آرام بنشینید (جایی که مزاحم شما نشوند)

به آرامی توجه خود را بر روی تنفس خود متمرکز کنید (فقط به دم وبازدم توجه کنید)

به دنبال تنفسی آرام باشید، زمانی که حواس شما پرت می شود، دوباره بر روند تنفس خود تمرکز کنید. این یک تمرین است!

هدف این نیست که افکار خود را خاموش کنید. تفکر همان کاری است که ذهن انجام می دهد و حواس پرتی اجتناب ناپذیر است. هدف این است که رابطه خود را با افکار تغییر دهید. به جای “تعقیب” افکار یا محاصره شدن توسط آن ها، می توانید یاد بگیرید که به آن ها توجه کنید، آن ها را رها کنید و توجه خود را به  دم و بازدم خود برگردانید بدون اینکه احساس ناکافی بودن یا گناه کنید.

تمرکز بر تنفس به شما این امکان را می دهد تا با بدن خود هماهنگ شوید و احساسات مختلف را به یکدیگر مرتبط کنید. به عنوان مثال، اگر احساس اضطراب می کنید، ممکن است متوجه شوید که شانه های شما لرزش دارد. یادگیری علائم احساسات مختلف، می تواند به شما این فرصت را بدهد که تصمیم بگیرید و یا متوجه شوید که چگونه باید واکنش نشان دهید.

ذهن آگاهی در کسب و کار

همانطور که در بالا ذکر شد، تمرین ذهن آگاهی می تواند به عنوان پادزهر برای حواس پرتی و واکنش احساسی عمل کند. با تمرین و ممارست، متوجه خواهید شد که توانایی تمرکز شما در حال بهبود است. این به شما کمک می کند تا وظایف خود را به خوبی انجام دهید و مهارت های شنیداری و ارتباطی خود را افزایش دهید. توانایی تصمیم گیری، همدلی و شفقت نیز ممکن است افزایش یابد.

در برنامه های آموزشی ذهن آگاهی در طول چهار تا هشت هفته، کارکنان آموزش هایی را در مورد شیوه های اصلی مدیتیشن ذهن آگاهی دریافت خواهند کرد. جلسات بر اصول اولیه تمرکز می کنند، آموزش های عمیقی در مورد شیوه ها و تکنیک ها ارائه می دهند و استراتژی هایی را برای چگونگی غلبه بر موانع ارائه می دهد.

آموزش رهبری آگاهانه در مورد هر سازمان یا گروهی که می خواهند ذهنیت خود را در محل کار پرورش دهند توصیه می شود.

شخصی که آموزش می دهد چه تجربه ای دارد؟ آیا او دارای تجربه شرکتی، دانشگاهی و تمرین واقعی با آگاهی است؟ معلم باید حداقل چندین سال تجربه مدیتیشن مداوم و روزانه را داشته باشد. او همچنین باید در زمینه تمرکز حواس و مراقبه و تئوری به خوبی آموزش دیده باشد.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این روش در کسب و کار و زندگی شخصی خود کسب کنید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید