انحراف سازمانی چیست؟

انحراف در محل کار به رفتاری اطلاق می شود که هنجارهای سازمانی را نقض می کند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی دلایل ایجاد انحراف سازمانی و راهکار های آن می پردازیم.

انحراف سازمانی را می توان به عنوان رفتارهایی که به سازمان آسیب وارد می کنند، تعریف کرد. رفتار انحرافی که معمولاً مستقیماً سازمان را هدف قرار می دهد، اغلب به عنوان انحراف سازمانی شناخته می شود.

انحراف در محل کار گاهی اوقات می تواند به شکل رفتار پرخاشگرانه ظاهر شود. در محیط‌ های کاری مختلف، زمانی که کارمندان نسبت به همکاران خود با ملیت‌ها یا فرهنگ‌های مختلف مواجه می شوند، انحراف رفتاری ممکن است رخ دهد.

پیشنهاد میکنم بخوانید: راهکار های افزایش فرهنگ سازمانی

انواع انحراف سازمانی را بررسی می کنیم:

بی احترامی کردن

انحراف در روابط بین فردی زمانی اتفاق می افتد که کارکنان به همکاران، مشتریان و مافوق خود بی احترامی می کنند. یکی دیگر از موارد بی احترامی، استفاده از وسایل دیگران بدون اجازه است. این نوع انحراف در محل کار بی احترامی و مخرب است زیرا روابط کارکنان، اعتماد بین کارمندان را خراب می کند.

مدیریت ضعیف داشتن

یک رئیس یا یک تیم مدیریت ضعیف می تواند کارمندان را بدبخت کند. وقتی وظایف دشوار و زیادی به کارمندان داده می شود، روحیه کارمندان پایین می آید و سایر مشکلات نیز به وجود می آیند. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فردی کاری را انجام بدهد که آسودگی شخص مقابل را تهدید می‌کند، مانند زمانی که یک رئیس به طور مداوم از یک کارمند می‌خواهد تا وظایفی را که کاملاً خارج از شرح شغلش است، انجام دهد.

دزدی کردن

دزدی زمانی اتفاق می افتد که یک کارمند سرمایه یا وسایل شخصی همکار خود را بدون اطلاع قبلی استفاده می کند. دزدی کارکنان از برداشتن وسایلی که مال شما نیست تا ادعاهای دروغین را شامل می شود. این دسته از کارمندان نیز ممکن است اطلاعات محرمانه را فاش کنند.

غیبت کردن

تاخیر یا غیبت مداوم نشان دهنده ی عدم تعهد است. اگر کارمندی بارها و بارها بهانه ای بیاورد که با یک ساعت تاخیر به محل کارش برود یا در طول ساعت کاری سازمان را ترک کند، دچار انحراف سازمانی شده است.

غیبت او می تواند باعث شود که سایر کارمندان نیز از کار خود عقب بمانند و عصبانی شوند.

رفتار پرخاشگرانه داشتن

شکل دیگری از انحراف در محل کار، داشتن رفتار پرخاشگرانه است و ممکن است به صورت سرزنش یا ترساندن سایر اعضا پدیدار شود.

این شکل از انحراف به روحیه آسیب می رساند، باعث ایجاد اضطراب در کارمندان می شود و اعتماد را از بین می برد.

انحراف سازمانی و رفتار پرخاشگرانه

با کمک توصیه های محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، خواهید توانست اصول اجرایی و قوانین سازمان خود را قبل از استخدام ارائه کنید تا کارمند دیگری دچار خطاهای جبران ناپذیر نشود.

نافرمانی و گستاخی کردن

سرکشی و گستاخی انواع افراطی از رفتارهای غیرقابل قبول هستند که شامل انواع مختلفی از اقدامات تهاجمی نسبت به مافوق می باشد. آن شامل فریاد زدن، فحاشی، تهدید یا رفتار توهین آمیز نسبت به یک مقام مسئول است.

طیف گسترده ای از رفتارها در دسته بد اخلاقی یا آداب بد قرار می گیرند. دیر رسیدن به محل کار یا جلسات، روشن گذاشتن تلفن همراه در طول جلسات، سوء استفاده از تجهیزات شرکت، بی ادبی با مشتریان یا شرکا و زیر پا گذاشتن قوانین اخلاقی از نمونه های انحرافات سازمانی هستند. برخی از این رفتارها جزئی هستند و به سادگی منجر به تصحیح رفتار کارمند خواهند شد.

در شرایطی نیز مدیر دچار انحراف سازمانی می شود که با استفاده از تکنیک های زیر می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

برخی از مدیران از خانواده های بدسرپرست هستند یا در مدیریت احساسات خود مشکل دارند. گاهی اوقات کارمندان می توانند احساسات مدیر خود را کنترل کنند.

اگر مدیر تنها زمانی که استرس دارد، دچار حمله های عصبی می شود، می توانید از محل یا اتاق کار او دور شوید، این رفتار او را تغییر نمی دهد اما استرس شما را کاهش می دهد.

اگر مایل به مقابله با مدیر خود نیستید یا اگر این کار را انجام دهید شکست بدی می خورید، به مدیر منابع انسانی خود مراجعه کنید، زیرا ادامه یافتن این رفتار باعث کاهش روحیه، کاهش بهره وری و بیرون راندن استعداد ها می شود.

با همکاران خود صحبت کنید و ببینید آیا از شما حمایت می کنند یا خیر. اگر قصدتان کمک به مدیرتان است، محافظه کارانه به پیش روید.

انحراف در مدیریت

مدیریت هر گونه انحراف سازمانی و رعایت استاندارد های مورد انتظار بسیار اهمیت دارد. این انحرافات همچنین منجر به اعتراضات مشتریان و ناراضی بودن آن ها می شود.

اهمیت مدیریت انحراف در تولید

برام عموم کسب و کار ها، کیفیت به عنوان اولین و مهم ترین جنبه در تولید، شناخته شده است.

استانداردهای کیفیت متعددی در سراسر صنایع و در همه ی جهان وجود دارند. بدون آن ها، بسیاری از محصولات قابل ارائه به بازار و رضایت بخش نیستند‌.

انحراف سازمانی باعث تغییر در کیفیت خواهد شد و رضایت مشتری را کاهش می دهد‌.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، پیش از استخدام با گرفتن تست های معتبر مربوط به شخصیت شناسی خواهید توانست با استفاده از اطلاعات کافی، رفتار و سطح شخصیت کارمند خود را بسنجید و از استخدام افراد نامناسب در سازمان خود جلوگیری کنید.

علاوه بر آن، برای انتخاب مدیران مناسب نیز باید افراد باتجربه و حرفه ای تصمیم گیری کنند. بسیاری از مدیران، ناکارآمدی خود را در حوزه های مشخصی نشان می دهند، از جمله ناتوانی در کنترل کارمندان خود، ناتوانی در هدایت تیم و برآورده کردن اهداف کسب و کار.

از آنجایی که شخصیت افراد تا بزرگسالی آن ها شکل گرفته و تکمیل می شود، احتمال تغییر آن در بهترین حالت خیلی کم است و بنابراین برخی مدیران، بیشتر به خاطر ویژگی های شخصیتی که دارند شکست می خورند که این موضوع شرایط را سخت تر می کند. ویژگی هایی مثل خودشیفنگی از جمله آن ها است. در واقع، این نوع ویژگی های شخصیتی ممکن است به افراد در رسیدن پست های مدیریتی کمک کند، اما همزمان می تواند منجر به سقوط آن ها نیز شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر انحرافات سازمانی، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید