چرا فلوچارت فروش برای موفقیت در تجارت مهم است؟

یک نمودار فروش می تواند جریان فرآیندهای فروش، اطلاعات و تعاملات و حجم کاری را به صورت دقیق ارائه دهد.

در این مقاله ی آموزشی محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، مسیر استاندارد فروش محصولات را از طریق فلوچارت فرآیند فروش، تجزیه و تحلیل می کنیم.

فلوچارت فروش چیست؟

در فلوچارت فروش، مسیر تصمیم گیری مشتری و اقداماتی را که نماینده فروش باید در هر نقطه اصلی فرآیند فروش انجام دهد، ترسیم می شود که برای آموزش کارکنان جدید نیز مفید هستند. این نمودارها به شما امکان می دهند تا هر قسمت از فرآیند فروش خود را، از طرح نقشه ها تا مراحل نهایی فروش، ترسیم کنید. این نمودار به شما فرصتی می دهد تا کل فرآیند فروش خود را تجزیه و تحلیل کرده و هر مرحله را به بخشی از استراتژی فروش متصل کنید.

علاوه بر این، نمودارهای فرآیند فروش، معیارهایی را برای فروش ایده آل شما ارائه می دهند تا اطمینان حاصل کنید که تیم شما ساختار مناسبی را برای رسیدن به اهداف خود در نظر گرفته است، که البته این کار ممکن است در ابتدا کمی نگران کننده به نظر برسد، اما ایجاد یک فلوچارت فروش کار فوق العاده دشواری هم نیست. در اینجا چند نکته مفید برای ایجاد یک نمودار جریان فرآیند فروش موثر وجود دارد که می توانید از آن برای موفقیت خود استفاده کنید.

چرا فلوچارت فرآیند فروش برای موفقیت در تجارت مهم است؟

فلوچارت فرآیند فروش به دلیل ماهیت خود، ابزاری برای افزایش کارایی فروش کلی شما است. با ترسیم نحوه فروش و مدیریت شرکت، می توانید تنگناها و ناکارآمدی هایی را که ممکن است مانع رشد شوند شناسایی کنید. فرآیندهای فروش که با دقت ترسیم شده اند می توانند به شما در تعیین محل وقوع مشکلات و تعیین چگونگی حل آن ها کمک کنند.

از بسیاری جهات، یک فلوچارت فرآیند فروش شبیه به یک فلوچارت فرآیند تجاری استاندارد است. چنین مسیری، مجموعه ای از مراحل را برای حرکت از مرحله ای به مرحله دیگر تا رسیدن به نتیجه نهایی نشان می دهد.

داشتن یک فلوچارت فرآیند فروش، وضعیت و پیشرفت هر مرحله را بیشتر نشان می دهد. با توجه به هر مرحله از فرآیند، به وضوح مشخص شده است که فروش شما، چه مواقعی به جلو پیش می رود و چه مواقعی عقب افتاده است. این امر به ویژه در صورت داشتن حساب های مشترکی که نیاز به مدیریت یا نظارت بیشتری دارند، مفید است. اگر تمایل دارید که مسائل مدیریتی با این مرحله از فروش تداخل نداشته باشد، حتما از یک مشاور کسب و کار درخواست کنید تا سیستم سازی و چالش های موجود در بیزینس کوچینگ را برایتان توضیح دهد.

در ایجاد فلوچارت فرآیند فروش، بهتر است از کل شروع کنید، سپس در صورت لزوم به آرامی جزئیات بیشتری را بررسی کنید. این به شما این امکان را می دهد که همه مراحل فرآیند فروش خود را در حالی که همه چیز را برای هر مرحله واضح و شفاف نگه داشته اید، در نظر بگیرید.

به طور کلی، مهم ترین عوامل برای استفاده موفق از فلوچارت فرآیند فروش شما با ایجاد موثر آن حاصل می شود، بنابراین ما پنج نکته را برای راهنمایی ارائه کرده ایم.

نکات کلیدی کشیدن فلوچارت فروش

5 نکته کلیدی برای ایجاد فلوچارت فرآیند فروش موثر

1- مهم ترین مراحل را بیان کنید

پس از بررسی روند فروش فعلی، به هر مرحله از فعالیت خود در ابزار CRM  توجه داشته باشید تا بتوانید همه  جزئیات آن را به راحتی در یک مکان مشاهده کنید یا تغییر دهید. در مورد ارائه پیشنهاد فروش، بستن فروش و شروع فرآیند پس از فروش نیز همین مراحل را تکرار کنید.

2-  از نمایندگان فروش خود بازخورد بگیرید

نمایندگان فروش حامیان شما در روند فروش هستند، بنابراین هنگام ایجاد این نمودار، باید آن ها را در نظر بگیرید. از هر نماینده بپرسید که فکر می کند در این فرآیند چه نقشی دارد و چگونه می تواند کسب و کار خود را بهبود بخشد. این، به شما بینش خوبی در مورد آنچه در حال حاضر واقعیت دارد، می دهد.

اگر نمایندگانی با شیوه های فروش متفاوت دارید، حتماً از همه ی آن ها بازخورد بخواهید. فلوچارت فرآیند فروش شما باید کل سازمان را شامل شود.

3- موفقیت تیم خود را اندازه گیری و نظارت کنید

این یکی از مهم ترین عوامل است. هر زمان که چیز جدیدی خلق می کنید، باید میزان عملکرد تیم خود را اندازه گیری کنید. موضوعی را در نظر بگیرید و بررسی کنید که چقدر طول می کشد تا سرنخ ها از مرحله ای به مرحله دیگر منتقل شوند، یا اینکه چگونه نمایندگان به سرعت به درخواست ها و سوالات مشتریان در تعاملات پاسخ می دهند.

به طور کلی، با این کار، شما به دنبال فرصت هایی برای برقراری ارتباط عمیق تر با مشتریان هستید، که در نهایت منجر به فروش بیشتر می شود.

4- با ایجاد یک طرح  ساده شروع کنید و با گذشت زمان جزئیات بیشتری به آن اضافه کنید

جریان سازی کل فرآیند فروش، یک ابتکار مداوم است. هدف شما باید این باشد که با انجام یک کار ساده شروع کنید تا  درک بیشتری از آن مسیر داشته باشید. پس از گذراندن مرحله مقدماتی، هدف شما افزودن جزئیات بیشتر در طول زمان خواهد شد.

نه تنها هر مرحله را باید مستند سازی کنید، بلکه جزئیاتی را نیز باید در نظر بگیرید، مانند عوامل بالقوه ای که می توانند بر مسیر یا پیشرفت کار تأثیر بگذارند.

در نهایت، شما به دنبال راه هایی برای کمک به تیم خود برای تقویت مهارت های فروش، افزایش درآمد و بهبود تعاملات و رضایت مشتری هستید.

5- از فناوری برای پشتیبانی از روند فروش خود استفاده کنید

شکی نیست که جریان سازی این فرآیند، گامی مهم برای ساده سازی عملیات فروش شما است، اما استفاده از فناوری مناسب نیز می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

به دلیل قابلیت ساده سازی، فناوری می تواند روند فروش شما را ساده کرده و سپس محتوای مربوط به هر مرحله را با تیم خود به اشتراک بگذارد و از آنجا که تکنولوژی دائماً در حال پیشرفت است، این به نفع تیم شما خواهد بود.

موفق ترین تیم های فروش فرآیند اثبات شده ای را دنبال می کنند. آن ها درک می کنند که برای ایجاد و بستن معاملات بیشتر چه مراحلی لازم است و در عین حال اهداف شرکت خود را برای رشد درآمد نیز برآورده می کنند. یک فلوچارت فرآیند فروش می تواند با تجسم سفر آن فرآیند به تیم شما کمک کند تا تشخیص دهد که چه نقاط قوتی وجود دارد، کدام زمینه ها نیاز به بهبود دارند و چگونه می توان از نقطه ای به نقطه دیگر به طور موثرتری رسید.

در نهایت، با استفاده از نمودار فروش، مشاغل می توانند تشخیص دهند که آیا روش ها و پروتکل های فروش فعلی آن ها هنوز با عملکرد مورد نیاز برای دستیابی به موفقیت و اهداف تعیین شده هم خوانی دارد یا خیر؟

با ما در ارتباط باشید تا از بروز ترین راهکارها و روش های فروش محصولات مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید