بازاریابی ویروسی ، ریسکی برای موفقیت

وقتی می گویند چیزی ویروسی است، به این معنی است که چیزی به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، نحوه ی عملکرد بازاریابی ویروسی و مزایای آن را بررسی می کنیم.

بازاریابی ویروسی را می توان نوعی بازاریابی منحصر به فرد در قرن 21 دانست که به این دلیل است که تا حد زیادی، از طریق رسانه های اجتماعی پخش می شود. این مفهوم در واقع به اواسط دهه 90 برمی گردد که کمپین Hotmail آدرس های ایمیل رایگان را به مشترکان جدید ارائه می داد، در آن زمان، این امر راهگشا بود و در نتیجه، Hotmail طی شش ماه بعد حدود یک میلیون اشتراک داشت.

بازاریابی ویروسی یک نوع بازاریابی با ریسک بالا و موفقیت زیاد است. حتی با دقیق ترین برنامه ریزی، نمی توانید تضمین کنید که کمپین شما ویروسی خواهد شد، اما مطمئناً می توانید اقداماتی را انجام دهید که احتمال آن را افزایش دهید. نگاهی به برخی از معروف ترین کمپین های ویروسی بیندازید تا بفهمید چگونه کار می کردند و به چه نتایجی رسیدند.

هدف از هر کمپین بازاریابی ویروسی ایجاد محتوایی است که احتمال اشتراک گذاری و ارائه آن توسط کاربران رسانه های اجتماعی زیاد است.

اساساً، شما به افراد خارج از سازمان خود متکی هستید تا با به اشتراک گذاشتن تبلیغ مورد نظر، آن را زنده نگه دارند.

به همین دلیل، بازاریابی ویروسی می تواند یکی از مقرون به صرفه ترین استراتژی های بازاریابی باشد. برای به اشتراک گذاشتن پست خود با استفاده از هشتگی که ایجاد کرده اید، مجبور نیستید به کسی مبلغی بپردازید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چیزی را معرفی کنید که مردم می خواهند به اشتراک گذاشته شود.

پیشنهاد  میکنم اگر به حوزه بازاریابی علاقه دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید: بازاریابی ارجاعی را بشناسید

اما نکته مهم اینجاست که شما هرگز نمی توانید تضمین کنید که یک کمپین ویروسی خواهد شد، مانند انجام قمار. به منظور کاهش ریسک فعالیت های بازاریابی خود می توانید از یک مشاور کسب و کار کمک بگیرید.

بازاریابی ویروسی می تواند یک ابزار عالی برای ایجاد آگاهی از نام تجاری و تقویت برند شما در ذهن یک جمعیت خاص باشد. فقط مراقب باشید توجهی که جلب می کنید توجه مثبت باشد نه منفی.

اهمیت بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی می تواند نتیجه معکوس دهد

ایجاد محتوای بازاریابی ویروسی برای رسانه های اجتماعی یک عمل متعادل کننده است. شما می خواهید تلاش هایتان منحصر به فرد به نظر برسند، در عین حال، به برخی از تکنیک های سنتی نیاز دارید تا مخاطبان، برند شما را بشناسند، اما آنچه ممکن است به آن توجه نکنید این است که اگر مراقب صدمات رایج تبلیغاتی نباشید، به راحتی کمپین های تبلیغاتی شما می توانند نتیجه معکوس داشته باشند. اگر رقیب شما بتواند ثابت کند که ویدئوی ویروسی شما به فروش او آسیب رسانده، ممکن است با جریمه سنگین یا تسویه حساب مواجه شوید.

برای جلوگیری از هر گونه صدمات احتمالی به نام تجاری و برند خود، می توانید از توصیه های محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، بهره ببرید.

هنگام کار بر روی شاهکار بازاریابی ویروسی خود، این نکات را در نظر بگیرید:

از مطالب دارای حق چاپ بدون اجازه استفاده نکنید

اگر می خواهید از آهنگی در ویدئوی کسب و کار خود استفاده کنید، ابتدا حقوق آن را در نظر داشته باشید و به یاد داشته باشید، فقط به این دلیل که یک عکس را در رسانه های اجتماعی پیدا کرده اید به این معنی نیست که حق چاپ آن را حفظ می کنید.

مردم را فریب ندهید و گمراه نکنید

با این کار، نه تنها مخاطبان مورد نظر خود را کنار می گذارید، بلکه ممکن است به دلیل تبلیغات دروغین یا سایر تخلفات جریمه شوید.

مطالب بازاریابی خود را به اعضای گروه نشان دهید و بازخورد آن ها را ارزیابی کنید. این به شما اطلاع می دهد که آیا برنامه شما برای مخاطبان مورد نظر جذاب است یا خیر؟

نحوه ی برخورد خود را زیر نظر داشته باشید

هنگام پاسخ به انتقادات منفی، مطمئن شوید که در مورد شخصی که آن نظر کوبنده را ثبت کرده، پاسخی افترا آمیز و تحقیر آمیز نمی دهید.

کپی برداری نکنید

به مالکیت معنوی دیگران احترام بگذارید و اطمینان حاصل کنید که محتوایی که در جهان عرضه می کنید، چیزی است که مفتخر هستید نام خود را روی آن بگذارید.

چه چیزی باعث بازاریابی ویروسی می شود؟

رسانه های اجتماعی به طور قابل توجهی قدرت و پتانسیل بازاریابی دهان به دهان و پر سر و صدا را به عنوان محرک برای این تجارت افزایش داده اند.

امروزه بازاریابی شفاهی از طریق کانال های بازاریابی دیجیتال اتفاق می افتد که در آن کاربران با محتوای بازاریابی درگیر شده و آن را در بسترهای اجتماعی خود به اشتراک می گذارند. تنها با یک دکمه، یک اشتراک در شبکه های اجتماعی می تواند به صدها، هزاران یا حتی میلیون ها نفر برسد.

بازاریابی ویروسی چه مزایایی دارد؟

در عصر رسانه های اجتماعی، بازاریابی ویروسی می تواند یکی از موثرترین روش ها برای انتشار پیام های خود به مخاطبان گسترده باشد. سه مزیت اصلی برای بازاریابی ویروسی وجود دارد که آن را به یک روش بازاریابی محبوب تبدیل کرده است.

بازاریابی ویروسی مقرون به صرفه است

یک کمپین بازاریابی ویروسی که به خوبی برنامه ریزی شده، راهی مقرون به صرفه برای انتشار پیام شما به مشتریان آینده نگر است. بازاریابی ویروسی دارای هزینه های تولید معمولی می باشد در صورتی که هزینه های توزیع بسیار پایین تری در مقایسه با روش های تبلیغاتی سنتی مانند چاپ، بیلبورد یا تلویزیون دارد.

مزایای بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی غیر تهاجمی است

برخی از روش های تبلیغاتی زمانی می توانند تهاجمی به نظر برسند که مانع از دستیابی مصرف کنندگان به خواسته خود شوند. یک مثال از بازاریابی تهاجمی زمانی است که مصرف کننده می خواهد یک ویدیوی یوتیوب را مشاهده کند که در پشت تبلیغات ویدیویی 30 ثانیه قرار دارد. در یک کمپین بازاریابی ویروسی، مصرف کنندگان محتوای ویروسی را مستقیماً از طریق کانال های اجتماعی دریافت خواهند کرد.

این مقاله را از دست ندهید: بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ویروسی مخاطبان زیادی را جذب می کند

یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق، می تواند به میلیون ها دیدگاه جهانی برسد و حتی توجه رسانه های اصلی را به خود جلب کند. در حالی که کمپین های تبلیغاتی بین المللی با استفاده از رسانه های سنتی بسیار هزینه بر هستند، حتی یک سازمان کوچک می تواند با یک کمپین بازاریابی ویروسی هوشمندانه با مخاطبان خود در سرتاسر جهان ارتباط داشته باشد.

در این مقاله دریافتیم که استفاده از بازاریابی ویروسی سهم بزرگی در گسترش نام برند کسب و کار و افزایش مشتری برای کسب و کار هایی که از سرمایه ی اولیه برخوردار نیستند ایفا می کند. علاوه بر آن، این نوع از کسب و کار ها، به منظور افزایش تعداد مشتری و برند سازی می توانند از سایر روش های موجود در بیزینس کوچینگ نیز استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایجاد و افزایش پتانسیل های فروش، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید