هرکسی، می تواند یک بیزینس کوچ شود؟

هر کسی می تواند یک کوچ شود؟

قطعا این سوال برای خیلی از افراد پیش می آید که آیا هر کسی می تواند یک کوچ شود؟

همانطور که بارها و بارها گفته ایم، در باب حوزه های بیزینس کوچینگ، وظیفه یک کوچ این است که با استفاده از مهارت‌های پایه کوچینگ مانند گوش دادن، پرسشگری، بازخورد و دعوت به اقدام، کوچی را به انجام دادن اقدامات و یادگیری از آن‌ها ترغیب کند و به او یاری رساند تا از موانع درونی و بیرونی عبور کند. حالا سوال اینجاست: آیا همه ما می توانیم یک کوچ حرفه ای شویم؟ برای پاسخ به این سوال بایستی ابتدا وظایف و نقش های یک کوچ را به درستی درک کنیم.

بیزینس کوچ تلاش می‌کند مراجع را به اقدام کردن ترغیب کند و از این طریق یادگیری او را افزایش دهد. با افزایش عدم‌ قطعیت‌ها در دنیای کسب‌وکار امروزی، بسیاری از دانش‌ها تا زمانی که اقدامی انجام نشود پدیدار نخواهند شد.

بیزینس کوچ به مراجع کمک می‌کند، ضمن کنترل ریسک ‌هایش اقداماتی مؤثر انجام دهد. مؤثر یعنی اقدامی که از آن یادگیری سریع و کم‌ هزینه حاصل

می‌شود. با تکرار اقدام ‌ها و افزایش یادگیری، پاسخ مسائل نیز پدیدار خواهند شد.

در جلسات کوچینگ چه اتفاقی می افتد؟

در طی جلسات کوچینگ، یک کوچ حرفه ای بر اساس چهارچوب و ساختار شخصی خود و با استفاده از صلاحیتها و مهارتهای کوچینگ می تواند در مسیر رسیدن به خواسته های مراجع (زندگی شخصی و موفقیت های فردی، هدف گذاری، شفاف سازی و عبور از آشفتگی و سردرگمی، خودشناسی، ازدواج، روابط، تربیت فرزندان، کسب و کار، اقتصاد، و سلامت و …) به او یاری رساند تا با پاسخ های خود به سوالات به راه حل ها دست یافته و آنها را به اجرا درآورد و از آنجایی که هست به آنجا که می خواهد و هدف می گذارد، برسد.

پیشنهاد می کنم بخوانید: قدرتمندترین ابزار کوچ چیست؟

هر کسی که صلاحیت ها و مهارت های کوچینگ را آموزش دیده باشد و مدرک خود را از یک مرجع معتبر دریافت کرده باشد، می تواند یک کوچ شود؛ که خوشبختانه امروز در ایران آکادمی کوچینگ به زبان فارسی، این فرصت را ایجاد کرده است که دیگر استفاده از کوچینگ منحصر به افراد محدودی نباشد و افراد علاقه مند در داخل و خارج از کشور بتوانند آموزش های لازم به زبان

فارسی را طبق استانداردهای بین المللی را کسب نمایند و کوچ های حرفه ای فارسی زبان تربیت نماید تا دیگران نیز بتوانند از خدمات ارزشمند کوچینگ را در زمینه های مختلف با کوچ های حرفه ای آموزش دیده و مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ، استفاده نمایند.

حتما بخوانید: کوچینگ اجرایی چیست؟

یک فرد معمولی، در صورتی یک کوچ حرفه ای خواهد بود که علاوه بر اینکه به دو باور عمیقاً رسیده باشد، بلکه خود نیز انسانی باشد عاشق رشد فردی، عاشق حرکت، علاقه مند به تغییر و پیشرفت. کوچی موفق خواهد بود که صرفاً به مدرک خود اکتفا نکند بلکه دائماً مهارتها و صلاحیت های خود را ارتقا دهد و خود همواره رو به رشد در حرفه و تخصص خود و همچنین در زندگی شخصی و اجتماعی باشد.

برای یادگیری مهارت های کوچینگ به صورت حرفه ای می توانید از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ و یا دوره های آموزشی ما بازدید کنید. اگر نیاز به مشاوره در این زمینه دارید و هنوز نقطه مبهمی برای شما باقی مانده است با ما در ارتباط باشید تا تمام ابهامات شما را برطرف کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید