قدرتمندترین ابزار کوچ چیست؟

می خواهیم با قدرتمندترین ابزار کوچ آشنا شویم.

قدرتمند ترین ابزار کوچ که با استفاده از آن ها مراجعین خود را کوچ می کنند را در این مقاله برایتان شرح می دهیم. این ابزارها بیزینس کوچ را در یافتن ریشه مشکلات و رسیدن به راه حل یاری می رساند.

مدل grow که قدرتمندترین ابزار کوچ است

قدرتمندترین ابزار کوچ مدل GROW است که آن را فردی به نام sir john whitmores ایجاد کرده است.

این کلمه مخفف چهار واژه است که به شرح زیر است:

GOAL (هدف)

CURRENT REALITY (وضعیت موجود)

OPTIONS / OBSTACLES (گزینه ها یا مانع ها)

WILL (وضعیت مطلوب)

برای استفاده از این ابزارهای قدرتمند نیاز به برنامه ریزی دارید، ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. اهداف شما باید دارای چند ویژگی باشد: در دسترس باشد (attainable)، کاملا واضح و شفاف باشد (specific)، محدوده زمانی برای آن تعیین کنید (time based)، اهدافت مرتبطی داشته باشید (relevant)، قابل اندازه گیری باشد (measurable). برای تعیین این اهداف شما می توانید از مدل smart نیز استفاده کنید اما به دلیل اینکه انسان موجودی احساسی است و برنامه smart یک برنامه کاملا منطقی است اینکه برنامه خود را دقیقا مرتبط با آن بسازید را به شما توصیه نمی کنم.

پیشنهاد می کنم بخوانید: استراتژی کسب و کار چیست؟ و چرا باید استراتژی کسب و کار داشته باشیم؟

کوچ در این مرحله می تواند این سوال را مطرح کند که هدف شما از این جلسه کوچینگ چیست و قصد رسیدن به چه چیزی را دارید؟ می خواهید از  کجا شروع کنیم؟ زمان ما محدود است چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد و مفید است تا با آن شروع کنیم؟

وضعیت موجودتان را بررسی و تحلیل کنید و یا حتی می توانید از کوچ خود بخواهید که وضعیت را برایتان تحلیل کند و با زبان ساده به شما توضیح دهد تا کاملا شرایط را درک کنید.

شما قبل از شروع باید نقطه ای که در آن قرار دارید را بررسی کنید و سپس برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافتان را آغاز کنید زیرا با داشتن اطلاعات از وضعیتی که در آن قرار دارید می توانید اطلاعات مهمی را بدست آورید که کمک کننده به شما باشد. با دانستن دقیق وضعیت امکان پیدا شدن راه حل هایی نیز وجود دارد.

کوچ از شما می پرسد که تا به حال چه اقداماتی برای رسیدن به اهدافتان داشته اید؟ تا چه میزان برایتان موثر بوده است؟ و اگر اقدامی نکرده اید مانع شما چه چیزی بوده؟ برای حل آن مانع چه کارهایی انجام داده اید؟

گزینه ها و مانع های پیش رویتان را مورد بررسی قرار دهید، زمانی که یک کوچ در کنار خود دارید بهترین فرصت است که تمام راه هایی که برای رسیدن هدف به ذهنتان می رسد را با کوچ خود در میان بگذارید و آن را تحلیل کنید.

با استفاده از یک همفکری یا طوفان فکری می توانید به راهکارهای بهتری برسید. سپس تمام پیشنهادات را جمع بندی و در مورد آنها بحث و تبادل نظر کنید تا بهترین راه را بتوانید انتخاب کنید. در این بخش شما باید زمان مناسبی در اختیار کوچ قرار دهید تا در مورد تمام راهکارهای موجود نظر خود را به طور جامع به شما ارائه دهد. کوچ شما را در مسیر درست هدایت می کند.

در این مرحله کوچ سوالاتی از شما می پرسد که به یافتن راه حل ها از ذهن خودتان منجر می شود.

اگر این موانع و محدودیت ها را نداشتید چه راه هایی را انتخاب می کردید و چه تغییراتی رخ می داد؟

هر یک از راهکارهای شما چه مزایا و چه معایبی دارد؟
برای انتخاب یک گزینه چه ملاک هایی دارید؟

در صورت تحقق اهداف چه نیازهایی از شما رفع می شود؟

چه چیزهایی را مانع مسیرتان می بینید؟

اگر شما پاسخ های مبهمی مانند: نمیدانم، این کار قابل انجام نیست، نمیتوانم، هیچکس با آن موافق نیست و هزینه و وقت زیادی نیاز دارد بدهید کوچ تلاش می کند تا شما را به پاسخی در تضاد با این جواب های منفی برساند و از شما می پرسد: اگر می دانستید چه اتفاقی می افتاد؟ اگر این موانع وجود نداشت چه کاری انجام می دادید؟ اگر تمام منابع (مالی، زمان) لازم را داشتید چه می شد؟

وضعیتی که قصد رسیدن به آن را دارید مشخص کنید. حالا زمان آن رسیده که کوچ با توجه به تمامی اطلاعات به دست آمده و قدرتمندترین ابزار کوچ ایده های مناسبی به شما ارائه دهد تا با سهولت و زمان کمتر به اهدافتان برسید. کوچ باید در این مرحله مراجع را متعهد به اقدام گرایی کند و اقدامک هایی برای او تعیین کند تا به او انگیزه برای انجام دهد و مراجع با قدرت به مسیر ادامه دهد.

آنچه را می خواهید کاملا شفاف برای کوچ توضیح دهید.

یک بیزینس کوچ حرفه ای با استفاده از این ابزار می تواند برنامه ای برای موفقیت شما طراحی کند و به شما انگیزه انجام نیز بدهد تا در کنار او رشد کنید و مسیر پیشرفت را به سهولت طی کنید. برای مشاوره با یک بیزینس کوچ می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید