تعادل در زندگی و کسب و کارتان ایجاد کنید

متعادل سازی زندگی حرفه ای و شخصی شما می تواند چالش برانگیز باشد، اما ضروری است.

در اینجا می خواهیم نحوه بهبود تعادل زندگی کاری و زندگی شخصی را توضیح دهیم.

اغلب اوقات، کار بر همه چیزهای دیگر زندگی ما ارجحیت دارد. اشتیاق ما برای موفقیت حرفه ای می تواند ما را مجبور کند که رفاه خود را کنار بگذاریم. ایجاد توازن هماهنگ بین زندگی یا یکپارچه سازی زندگی بسیار مهم است، نه تنها برای بهبود جسمی، عاطفی و روحی، بلکه برای حرفه ما نیز مهم است.

تعادل کار و زندگی چیست و چرا مهم است؟

به طور خلاصه، تعادل کار و زندگی وضعیت تعادلی است که در آن فرد خواسته های شغلی و خواسته های زندگی شخصی خود را در اولویت قرار دهد. یکی از بهترین راه های ایجاد تعادل سیستم سازی کسب و کار است.

برخی از دلایل رایج که منجر به تعادل نامناسب بین زندگی و کار می شود عبارتند از:

افزایش مسئولیت ها در محل کار

ساعات کار طولانی تر 

افزایش مسئولیت در خانه

داشتن فرزند

تعادل خوب بین زندگی و کار، تأثیرات مثبت بی شماری دارد، از جمله استرس کمتر، کاهش خطر فرسودگی شغلی و احساس خوب بودن. این نه تنها به نفع کارمندان است بلکه به کارفرمایان نیز سود می رساند.

کارفرمایانی که متعهد به فراهم آوردن محیط هایی هستند که از تعادل زندگی و کار برای کارمندانشان پشتیبانی می کند می توانند در هزینه ها صرفه جویی کنند، موارد غیبت را کمتر تجربه کنند و از نیروی کار وفادارتر و سازنده تری بهره مند شوند. به کارمندان کمک کنید تا تعادل کار و زندگی بهتری داشته باشند.

بپذیرید که تعادل کار و زندگی به صورت کامل وجود ندارد.

با شنیدن “تعادل کار و زندگی”، احتمالاً تصور می کنید که یک روز بسیار پربار در محل کار خود دارید، و زودتر آنجا را ترک می کنید تا نیمه دیگر روز را در کنار دوستان و خانواده بگذرانید. اگرچه این ایده آل به نظر می رسد، اما همیشه ممکن نیست.

برای یک برنامه کامل تلاش نکنید. تلاش برای یک برنامه واقع بینانه داشته باشید. بعضی روزها ممکن است بیشتر روی کار تمرکز کنید، در حالی که روزهای دیگر وقت و انرژی بیشتری برای انجام سرگرمی ها یا گذراندن وقت با عزیزانتان دارید. تعادل در طول زمان و نه هر روز حاصل می شود.

مهم است که سیال بمانید و دائماً ارزیابی کنید که آیا در مسیر اهداف و اولویت های خود هستید؟

در بعضی مواقع، ممکن است فرزندان شما به شما احتیاج داشته باشند و در مواقعی دیگر ممکن است لازم باشد که برای کار خود سفر کنید، اما اجازه دادن به خود برای جهت هدایت برنامه ها و ارزیابی نیازهای خود در هر روز کلیدی در یافتن تعادل است.

کاری پیدا کنید که دوست داشته باشید.

اگرچه کار یک هنجار اجتماعی مورد انتظار است، اما حرفه شما نباید محدود کننده باشد. اگر از کاری که انجام می دهید متنفر باشید، قرار نیست شاد و پرانرژی باشید. نیازی نیست که به همه جنبه های شغل خود عشق بورزید، اما باید به اندازه کافی هیجان انگیز باشد که هرروز از بلند شدن از رختخواب وحشت نداشته باشید.

کاری پیدا کنید که خیلی علاقه مند به انجام آن باشید و این کار را به صورت رایگان انجام دهید. اگر شغل شما باعث خسته شدن شما می شود و انجام کارهای موردعلاقه خود را در خارج از کار دشوار می کند، مشکلی پیش آمده است. شما ممکن است در یک محیط سمی، برای یک فرد مسموم کار کنید یا کاری را انجام دهید که واقعاً آن را دوست نداشته باشید. اگر این مورد باشد، زمان پیدا کردن یک کار جدید فرا رسیده است.

سلامتی خود را در اولویت قرار دهید.

سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما باید نگرانی اصلی شما باشد. اگر با اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید و فکر می کنید این درمان به درد شما می خورد، این جلسات را در برنامه خود جای دهید، حتی اگر مجبور باشید زودتر کار را ترک کنید یا کلاس چرخش عصرانه خود را رها کنید. اگر با یک بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کنید، از تماس با بیماری در روزهای سخت نترسید. کار زیاد خودش مانع از بهتر شدن شما می شود و احتمالاً باعث می شود روزهای بیشتری را در آینده تعطیل کنید.

با اولویت داشتن سلامتی شما کارمند و فرد بهتری خواهید بود. شما کار کمتری را از دست خواهید داد و وقتی آنجا باشید، شادتر و پربارتر خواهید بود.

اولویت بندی سلامتی شما نباید شامل فعالیت های افراطی باشد. این می تواند به سادگی مراقبه یا ورزش روزانه باشد.

از کاهش ارتباطات نترسید.

کاهش ارتباط با جهان خارج به ما امکان می دهد تا از استرس هفتگی رهایی یابیم، و به ما فضای ظهور افکار و عقاید دیگر را می دهد.

به تعطیلات بروید.

بعضی اوقات، واقعا نیاز دارید که برای مدتی خود را از کسب و کارتان دور کنید. چه تعطیلات شما شامل یک استراحت یک روزه باشد و چه یک سفر دو هفته ای، مهم است که برای شارژ جسمی و روحی مرخصی بگیرید.

کارمندان غالباً نگران این هستند که گرفتن مرخصی باعث اختلال در روند کار شود و هنگام بازگشت با تعداد زیادی کار روبرو شوند که در صورت وجود سیستم سازی در کسب و کار چنین اتفاقی نخواهد افتاد. این ترس نباید شما را در استراحت مورد نیاز محدود کند.

پیشنهاد می کنم بخوانید: برنامه ریزی عامل موفقیت

اهمیت استراحت کافی
 

برای خود و عزیزانتان وقت بگذارید.

گرچه شغل شما مهم است، اما نباید تمام زندگی شما باشد. شما قبل از گرفتن این موقعیت فردی بودید و باید فعالیت ها یا سرگرمی هایی را که باعث خوشحالی شما می شوند در اولویت قرار دهید.

اگر برای زمان شخصی محکم برنامه ریزی نکنید، هرگز وقت انجام کارهای دیگر خارج از کار را نخواهید داشت. مهم نیست که برنامه شما چقدر شلوغ باشد، شما در نهایت می توانید زمان و زندگی خود را کنترل کنید.

هنگام برنامه ریزی برای وقت گذراندن با عزیزانتان، تقویمی برای قرارهای عاشقانه و خانوادگی ایجاد کنید. شاید برنامه ریزی یک بار در یک زمان با شخصی که با او زندگی می کنید عجیب به نظر برسد، اما این اطمینان می دهد که اوقات با کیفیتی را بدون تعارض زندگی کاری و زندگی با او می گذرانید. صرف این که کار شما را مشغول می کند به این معنی نیست که باید از روابط شخصی غافل شوید.

دریابید كه هیچ كسی در شركت شما قرار نیست شما را دوست داشته باشد یا از روش شما عزیزان قدردانی كند. همچنین بخاطر بسپار که همه در محل کار قابل تعویض هستند و مهم نیست که شما شغل خود را مهم بدانید، اگر شما رفته باشید این شرکت فردا هیچ ضرری نخواهد داشت.

حد و ساعات کار را تعیین کنید.

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی، محدودیت هایی را برای خود و همکاران خود تعیین کنید. هنگامی که دفتر را ترک می کنید، از فکر کردن در مورد پروژه های آینده یا پاسخ دادن به ایمیل های شرکت خودداری کنید. داشتن یک رایانه یا تلفن جداگانه برای کار در نظر داشته باشید، بنابراین می توانید هنگام استراحت آن را خاموش کنید. اگر این امکان وجود ندارد، از مرورگرها، ایمیل ها یا فیلترهای جداگانه برای کار و سیستم عامل های شخصی خود استفاده کنید.

ساعات کاری مشخص را تعیین کنید. چه در خارج از خانه و چه در خانه کار کنید، تعیین اینکه چه موقع کار خواهید کرد و چه موقع کار را متوقف می کنید مهم است؛ در غیر این صورت ممکن است خودتان را در اواخر شب، هنگام تعطیلات یا تعطیلات آخر هفته در حال پاسخ دادن به ایمیل های مربوط به کار ببینید.

اعضای تیم و مدیر خود را در مورد مرزهایی فراتر از حد امکان دسترسی به خود آگاه کنید، زیرا شما درگیر فعالیت های شخصی هستید. این به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که آن ها محدودیت ها و انتظارات محل کار شما را درک و احترام می گذارند.

برای داشتن تعادل میان زندگی و کسب و کار شما می توانید با مراجعه به یک بیزینس کوچ حرفه ای و جلسات کوچینگ کسب و کار خود را سیستم سازی کنید.

این مقاله یکی از مقالات آموزشی، محمدرضا سلطانی است.

دیدگاهتان را بنویسید