هدف گذاری در کسب وکار

هدف گذاری سریع ترین راه رسیدن به موفقیت در کسب وکار

 

رسیدن به موفقیت بدون هدف گذاری در کسب وکار امکان پذیر نیست این در حالی است که همه ما برای بقاء در تلاش هستیم و همواره می کوشیم تا خود را از سر درگمی هایی که در آن دست و پا می زنیم نجات دهیم. امروزه برای بقاء کسب وکار در هر موقعیت، چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی نیازمند هدفی هستیم که توسط برنامه ریزی درست ما را از دریای طوفانی سردرگمی ها به ساحل موفقیت برساند. اما متاسفانه اکثر صاحبین کسب وکار هنگامی که به یک بیزینس کوچ حرفه ایی برای سیستم سازی کسب وکار مراجعه میکنند، کوچ (مربی) متوجه این می شود که اکثر این صاحبین کسب وکار به موضوع هدف گذاری بی اعتنا و فقط متکی به برنامه ریزی هستند. این در حالی اتفاق می افتد که هدف گذاری و برنامه ریزی همانند دوبال برای پیشرفت به شمار می آیند و هرکدام بدون دیگری راهی را از پیش نمی برد. زیرا عدم وجود هدف باعث از بین رفتن انگیزه و کمبود اعتماد به نفس در بین کارمندان می شود.

به طور خلاصه همه ما می دانیم زمانی یک فعالیت ارزشمند است که یک خروجی قابل ملاحظه ایی را داشته باشد ولی این خروجی بدون داشتن برنامه و هدف امکان پذیر نیست. با سایت محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ایی همراه باشید تا نحوه هدف گذاری در کسب وکار را بیاموزید.

 

تصویری از تفکرات نامنظم در مورد کسب وکار و مرتب سازی توسط علم بیزینس کوچینگ

با بررسی و مطالعات انجام شده روزانه بین پنجاه تا شصت هزار فکر از ذهن انسان ها عبور می کند. حال با این حجم از تفکرات بدون داشتن هدف فکر میکنید به کجا خواهید رفت ؟؟؟؟  شما با داشتن هدف در کسب وکارتان، انگیزه و تمرکز خود را برای دست یابی به آن هدف افزایش می دهید.

بیایید قبل از شروع با مفهوم هدف گذاری بیشتر آشنا شویم :

هدف به موقعیتی گفته می شود که فرد در انتظار رسیدن به آن در مدت زمان معین می باشد. یعنی شما موقعیت کنونی خود را در نظرمی گیرید و مقصد خود را با تعیین یک بازه زمانی برای رسیدن به آن انتخاب می کنید و اقدامات لازم را برای شفاف سازی و برنامه ریزی انجام می دهید.

((آنتونی رابینز))

چنانچه خواسته‌ها و اهداف خود را نشناسیم، کشتی بدون سکانی خواهیم بود که حتی در اوج مثبت‌اندیشی، همواره مسیر خود را دگرگون می‌کنیم.

فواید هدف گذاری در کسب وکار

 

 • باعث ایجاد انگیزه و شور و اشتیاق می گردد

تعیین هدف در کسب وکار ، اشتیاق ما را برای رسیدن به اهداف چندین برابر می سازد و در مسیر رسیدن به موفقیت باعث بالا رفتن روحیه می گردد .

 • از سردرگمی نجات پیدا می کنید

می توان این مورد را جز مهم ترین موارد دانست که به ما کمک می کند تا با هدف گذاری بتوانیم یک هماهنگی بین کارها ایجاد کنیم و برای دستیابی به هدف مصمم تر شده و به سمت آن حرکت کنیم .

 • بررسی میزان پیشرفت در کارها

با داشتن هدف این امکان را داریم که وضعیت پیشرفت خود را بررسی کرده و زمان رسیدن به هدف را تخمین بزنیم

 • داشتن اعتماد به نفس بالا

هنگامیکه هدفی را دنبال می کنید ناخودآگاه باعث اعتماد به نفس تان می گردد و هموراه تلاشتان را برای رسیدن به هدف افزایش می دهید .

 • میزان تاثیر گذاری افراد برای رسیدن به هدف

زمانی که می خواهید تاثیر هر یک از افراد سازمان را بسنجید می بایست هدفی را تعیین کرده تا کارآیی افراد را از این طریق مشخص نمایید

 • برگشتن به مسیر

شما با مشخص کردن هدف، اقداماتی که شما را از مسیر رسیدن به هدف دور می سازد باخبر می کند و کمک می کند تا به مسیر درست برگردید.

 

حال پس از بررسی فواید هدف گذاری نوبت به نحوه هدف گذاری می رسد

المان های هدف گذاری در کسب وکار

 

 • نوشتن اهداف بر روی کاغذ

نوشتن اهداف بر روی کاغذ باعث ایجاد انگیزه و شفاف سازی مسیر می گردد و درصد رسیدن به هدف را به طور چشم گیری افزایش می دهد. زیرا مغز به صورت ناخود آگاه به چیز های مکتوب ارزش بالاتری می دهد و هنگامی که هدف شما مکتوب شود عملا راهی برای فرار ندارید و موظف به انجام اقدامات، برای رسیدن به هدف می باشید.

 • شفاف سازی هدف

شما با در نظر گرفتن تمامی جوانب باید هدف خود را به صورت دقیق و شفاف انتخاب کنید تا بتوانید به آن نزدیک و نزدیکتر شوید. عدم شفافیت در هدف، باعث گمراه شدنتان می شود. شما باید برای رسیدن به هدف نهایی از چندین هدف کوچک تر استفاده کنید. به طور ساده باید هدف خود را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید تا رسیدن به آن برای شما امکان پذیر شود.

 • تعیین زمان برای رسیدن به هدف

تصویری از نمایش زمان و اهمیت آن در هدف گذاری در کسب وکار

یکی از ویژیگی های مهم هدف گذاری این است که شما زمانی را برای تحقق هدف تان تعیین کنید تا بتوانید گام های بعدی خود را برنامه ریزی نمایید. شما با تعیین وقت دیگر فرصت اهمال کاری در رسیدن به هدف را ندارید و دقیقا شما می دانید که هر ساعت از وقت تان برای انجام چه کاری باید صرف کنید.

 • از خیال بافی دست بردارید

شما باید اهدافتان را بر اساس واقعیت انتخاب کنید. زیرا در آغاز همه با چالش ها و دشواری هایی روبرو هستیم که فقط با دید واقع گرایانه میتوانیم از آنها عبور کنیم. ولی اگر اهداف خود را بر اساس رویا انتخاب کرده باشیم هیچ گاه به نقطه مطلوب نمیرسیم. زیرا در رویا هیچگونه سختی برای رسیدن به هدف وجود ندارد و هنگامیکه در دنیای واقعی با مشکلات و چالش ها بر می خوریم بجای پیدا کردن راهکار از آنها دوری می کنیم و در نهایت رسیدن به هدف را در رویا می بینیم .

 • اهداف باید انعطاف پذیر باشند

شما باید اهدافتان را به گونه ایی انتخاب نمایید که اگر لازم به تغییراتی در طی مسیر شدید بتوانید آنرا تغییر دهید. شما قرار نیست که هدف خود را تغییر دهید بلکه می بایست استراتژی های رسیدن به آن را نسبت به موقعیت حاضرتان تغییر دهید.

 •  ایجاد هیجان در هدف

همه می دانیم بدون داشتن هیجان نمی توانیم مسیری را پیش بگیریم و آنرا به انتها برسانیم برای اینکه بتوانیم مسیری را به سرانجام برسانیم می بایست اهداف خود را با چاشنی هیجان ترکیب کنیم.

 

 

امیدواریم مقاله هدف گذاری در کسب وکار برای شما مفید بوده باشد. به شما پیشنهاد می کنیم دیگر مقالات آموزشی کوچینگ ما را نیز در اینجا بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید