شبکه مدیریتی بلیک موتون

شبکه مدیریتی بلیک و موتون، یک راهنمای عالی برای درک عمیق تر مدیریت به شمار می آید.

طراحی ساده این شبکه مدیریتی ، اطلاعات زیادی در مورد نحوه ی رهبری و سبک های مختلفی که یک مدیر می تواند به کار گیرد، به ما می گوید.

گرید، اساساً اولویت بندی رهبران را با استفاده از دو عنصر اصلی تجزیه و تحلیل می کند:

وظیفه

رابطه

سپس با توجه به ارزشی که به این عناصر مختلف می دهد، سبک مدیران را تحلیل می کند.

مدیر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بر اساس تحقیقات رفتاری در مورد رهبری و مدیریت، می توان اهمیت دو رفتار اساسی مدیریت را تشخیص داد: رفتار وظیفه محور و رفتار مردم محور. اگرچه این دو عامل تنها رفتارهای مهم مدیریت نیستند، اما این رفتار ها، با توجه به وظیفه و روابط با افراد باید در سطح معقولی به کار گرفته شوند. بلیک و موتون از دانشگاه تگزاس با الهام از این یافته ها، یک شبکه مدیریتی دو بعدی را براساس اولویت مدیر برای تولید (وظیفه محور) و افراد (رابطه محور) پیشنهاد کردند. هر محور در روی شبکه، شامل یک مقیاس نه نقطه ای است که مقیاس 1 به معنی سطح نگرانی کم و مقیاس 9 به معنی سطح نگرانی بالا است. بسته به امتیاز مدیر در هر یک از این دو محور، می توانید انواع مختلفی از سبک های مدیریت را به رهبران اختصاص دهید. در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، انواع مختلف سبک ها و مفاهیم آن را توضیح می دهیم.

شبکه مدیریتی تسلط گر

رهبر مقتدر(تولید کننده یا نابود گر)

این شاید معروف ترین سبک رهبری باشد. طرز فکر “شما در حال دریافت حقوق برای انجام یک کار هستید”، یکی از شیوه های رهبری دونالد ترامپ است. در این مدل از رهبری، به نظر می رسد کششی به سمت تحقیر و تسلط  وجود دارد که شاید اشاره به غرایز اولیه ما داشته باشد. در برخی موارد، رهبران قوی ملزم به تصمیم گیری قاطع و مقاومت در برابر رویکرد دموکراتیک هنگام شرکت در سناریوهای خاص هستند.

همچنین در سال های اخیر دعوت از این رهبرانی که تسلط قوی تری بر مالکیت بخش های خود دارند افزایش یافته است. مقاله اخیر منتشر شده توسط فوربز این موضوع بحث برانگیز را بررسی کرده، اما درادامه بهتر است  تأکید کنیم که ما در اینجا در مورد تسلط بر مردم صحبت نمی کنیم، این رفتار اصلا نتیجه بخش نیست، اما بهتر است بدانید که نشان دادن قدرت، یک الزام است. ایجاد تعادل در واقع چیزی است که باید اتفاق بیفتد.

شبکه مدیریتی ضعیف

رهبر ضعیف

این امر در بسیاری از حوزه های صنعتی بسیار رایج است و می تواند به راحتی به عنوان تخلف از وظیفه تعریف شود. نتیجه این امر اغلب می تواند منجر به خلاء قدرت شود، جایی که کسانی در آن بدون هیچ گونه تلاش بلند مدت استراتژیک یا عملیاتی، در تصاحب یک موقعیت قرار می گیرند. مشکل در چنین مواردی این است که مردم اغلب این تلاش ها را نادیده می گیرند و یا با آن ها رقابت می کنند، زیرا افراد معمولا تصور می کنند سلطنت یا مدیریت آن ها  اعتباری ندارد.

با این حال، مانند سبک قبل، این سبک نیز نقاط ضعف و قدرت مخصوص به خود را دارد. در حالی که ما در حال توسعه دیگران هستیم، می توان برای این سبک رهبری هم دست به دست یکدیگر داد. غالباً مدیران می توانند توسط مدیران ارشد خود تحت مسئولیت بیشتری قرار گیرند یا از مسئولیت بیشتری در امان بمانند اما زمانی می رسد که این افراد باید جایگاه خود را ترک کرده و جانشین پروری را بیاموزند. این سبک رهبری که معمولا خود مختاری را ارتقا می دهد، می تواند در چنین مواردی ایده آل باشد.

شبکه مدیریتی تیمی

رهبر تیم

در این سبک، مدیر، اهمیت یکسانی را هم به وظیفه و هم به روابط اختصاص می دهد. در این نوع از مدیریت، رهبر برای افراد ارزش قائل است و آن ها را در مسیر موفقیت سازمان موثر می داند. در سال های اخیر تلاش های زیادی برای اتخاذ این سبک رهبری انجام شده است. با این حال ، ثابت شده است که سبک رهبری پیچیده تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسید.

در بسیاری از جنبه های مدیریتی، اعضای جدید تیم رهبری می توانند جاه طلبی های بسیار والایی را با خود به همراه داشته باشند. از این رو آن ها می خواهند متفاوت باشند و مایلند برای تحقق این امر تلاش بیشتری انجام دهند که این یک فرآیند ساده نیست. مدیران باید حرفه ای باشند و به یک اندازه، فاصله ی سالم بین خود و تیم های خود را رعایت کنند.

پیشنهاد میکنم بخوانید: مدیریت تیمی موثر در سال 1400

واقعیت این است که انجام کار، مهم تر از حفظ روابط است. در نهایت، کار باید تحویل داده شود. اگر سازمانی نتواند کار خود را به پایان برساند، هیچ رابطه ای برای حفظ  کردن وجود نخواهد داشت. مردم رفتار های پیچیده ای دارند و امروزه اجبار مستقیمی برای هدایت آن ها وجود ندارد. با این حال، با حفظ رویکرد متعادل سازی و شناختن تیم خود، می توان یاد گرفت که آن ها را به بهترین شکل ممکن هدایت کرد. هیچ سبک کاملی وجود ندارد، اما ترکیبی از همه آن ها، شما را به یک رهبر تبدیل می کند که به نتایج اثربخشی منتهی می شود و با رعایت نکات کلیدی کارکنان خود را حفظ می کند که این واقعاً هدف نهایی هر رهبر است. به منظور بهبود این تعادل و ارتقای فرآیند های سازمانی با کمک محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای، می توانید هدایت این مراحل را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید.

مزایای شبکه مدیریتی بلیک و موتون

برای کمک به مدیران به منظور تجزیه و تحلیل سبک های رهبری، از تکنیکی به نام آموزش شبکه استفاده می شود. این کار با استفاده از پرسش نامه ای انجام می شود که به مدیران کمک می کند تا نحوه نگرش خود را نسبت به تولید و مردم تشخیص دهند. هدف اصلی این آموزش، کمک به رهبران برای رسیدن به حالت ایده آل است. برای انجام این کار می توان از نمونه پرسش نامه های موجود در علم بیزینس کوچینگ استفاده کرد.

بلیک و موتون نقش مهمی در جریان تحقیقات رفتاری مدیریت و رهبری ایفا کرده اند. با ترسیم متغیرهای “نگرانی برای تولید” و “دغدغه مردم” در یک شبکه، این مدل به مدیران کمک می کند تا شیوه مدیریتی یا رهبری خود را بررسی کنند و در صورت لزوم در رفتار خود تعدیل کنند. در نهایت، بلیک و موتون اظهار کردند که سبک “مدیریت تیم” از بقیه موثرتر و موفق تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بهترین روش های کنترل و تجزیه و تحلیل رهبری می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید