توسعه تجارت

یک استراتژی توسعه تجارت قوی به کسب و کار شما این امکان را می دهد تا روابط محکم با چشم اندازهای امیدوارکننده ایجاد کرده و درآمدزایی کند.

اگر از 10 حرفه ای بپرسید توسعه کسب و کار یا “توسعه تجارت” چیست، احتمالاً 10 پاسخ متفاوت دریافت خواهید کرد.

از نظر برخی، توسعه تجارت فقط اصطلاح دیگری برای فروش است. بسیاری آن را فرآیند تشکیل مشارکت های استراتژیک می دانند. دیگران آن را به عنوان یک تاکتیک بازاریابی تعریف می کنند.

اسکات پولاک، متخصص توسعه تجارت، آن را به بهترین وجه توصیف می کند: “توسعه کسب و کار ایجاد ارزش بلند مدت برای یک سازمان از طریق مشتریان، بازارها و روابط است.”

این امر توسعه تجارت را از سایر زمینه های حرفه ای منحصر به فرد می کند زیرا وظایف روزمره در صنعت و نیازهای خاص هر سازمان بسیار متفاوت است. این اغلب پیوند بین چندین بخش مختلف مانند بازاریابی، مارک تجاری و فروش است و متخصصان توسعه تجارت با این تیم ها همکاری می کنند تا فرصت ها را کشف کنند و روابطی را ایجاد کنند که در نهایت تأثیر مثبتی بر سازمان دارند.

فروش در مقابل توسعه تجارت

مشاهده توسعه تجارت به عنوان فرآیند فروش آسان است، اما کار آنها کاملاً یکسان نیست.

هدف اصلی فروش بستن معاملات با مشتریان برای ایجاد درآمد و حفظ حاشیه سود بالا است. یک فروشنده در پایان قیف فروش برای بستن معاملات، اطمینان از تحویل محصولات یا خدمات و ایجاد مشتری های تکراری کار می کند.

از طرف دیگر، توسعه تجارت به دنبال چشم انداز، پرورش روابط و راهنمای هدایت به سمت قیف فروش است. این فرآیند شناسایی مشتریان و مشارکت ایده آل، ایجاد روابط و ایجاد راه حل هایی است که می تواند به تیم فروش منتقل شود تا بسته شود.

در حالی که آنها دو نقش بسیار متفاوت در یک سازمان هستند، فروش و توسعه تجارت به طور همزمان برای ایجاد درآمد و رشد تجارت کار می کنند.

چرا به استراتژی توسعه تجارت نیاز دارید؟

یک استراتژی قوی برای توسعه کسب و کار نقشه راهی است که به تیم شما آموزش می دهد چگونه می تواند منجر به پشتیبانی و دستیابی به اهداف بلند مدت شما شود.

بدون استراتژی، تیم شما ممکن است برای پیدا کردن چشم اندازهای واجد شرایط تلاش کند یا، در بدترین حالت، ماه ها را صرف ایجاد رابطه با افراد غیرمستقیم کند.

توسعه تجارت ایجاد ارزش طولانی مدت برای یک سازمان از مشتری، بازار و روابط است

چگونه می توان برای تجارت خود استراتژی توسعه تجارت ایجاد کرد؟

چهار گام اصلی برای ایجاد یک استراتژی محکم و قابل اعتماد برای توسعه کسب و کار وجود دارد.

چگونگی توسعه تجارت

مخاطبان خود را شناسایی کنید

ایجاد یک استراتژی موفقیت آمیز برای توسعه تجارت با شناسایی مخاطبان ایده آل شما شروع می شود. روی شرکتها یا افراد خاصی تمرکز کنید که تجارت شما را به سمت جلو سوق می دهند. شما نیازی به مخاطب زیاد ندارید، اما به یک مخاطب با کیفیت بالا احتیاج دارید.

توسعه تجارت می تواند یک فرآیند طولانی باشد و روابط شما ممکن است ماه ها یا حتی سالها طول بکشد تا به فروش تبدیل شود. آخرین چیزی که می خواهید تقویت روابط با چشم انداز فاقد صلاحیت است.

تحقیقات بازار را انجام دهید

هنگامی که مخاطبان خود را تعریف کردید، هرچه در مورد آنها می توانید بیاموزید. قبل از اینکه بتوانید مخاطبان خود را به کار با شما ترغیب کنید، باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

مسائل اصلی آنها چیست؟

آنها به چه خدمات خاصی نیاز دارند؟

آنها در حال حاضر چگونه مشکلات خود را حل می کنند؟

چگونه محصول یا خدمات شما وضعیت فعلی آنها را بهبود می بخشد؟

با پاسخ به این سوالات، می توانید شروع به تجزیه و تحلیل رقابت خود کنید. درک کنید که چه چیزی شما را از همه رقبا متفاوت می کند. این مزیت رقابتی است که شما از آن برای انتقال ارزش خود به چشم انداز استفاده خواهید کرد.

مشخص کنید که از کدام کانال ها استفاده کنید

گام بعدی ارزیابی اهداف کل درآمد شما در سال و تعیین کانال هایی است که به شما در دستیابی به این هدف کمک می کنند. متداول ترین کانال های توسعه تجارت ترکیبی از شبکه، مراجعه، تبلیغات، تماس های سرد و بازاریابی محتوا است.

شبکه سازی یکی از قدیمی ترین و رایج ترین استراتژی های توسعه تجارت است. بسته به صنعت شما، شبکه های حضوری ممکن است همچنان بهترین راه برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف و ایجاد روابط محکم باشد. با این حال، این روش شبکه می تواند وقت گیر و گران باشد، بنابراین بسیاری از صنایع از طریق سیستم عامل های اجتماعی مانند LinkedIn به شبکه های اصلی دیجیتال منتقل شده اند.

مراجعه می تواند یک استراتژی عالی توسعه تجارت باشد، زیرا رابطه مثبت با مشتری راضی می تواند شما را به سمت یک شبکه کاملاً جدید از چشم اندازها سوق دهد. بسیاری از مشاغل کوچک بیشتر یا کل تجارت خود را از طریق مراجعه به دست می آورند. با این حال، تکیه بر مشتری خود در ساختن مشاغل برای شما منفعلانه است و ممکن است همیشه منجر به دریافت ثابت نشود.

تبلیغات پولی، به ویژه از طریق سیستم عامل های دیجیتال، یکی دیگر از تاکتیک های مهم توسعه تجارت است. کلید تبلیغات دیجیتال این است که مخاطبان هدف خود را در سیستم عامل مورد نظر خود پیدا کنید و از آنجا شروع کنید. اگر مخاطبان شما کاربران مشتاق YouTube هستند، تبلیغات ویدیویی قوی و هدفمند ایجاد کنید و آنها را در آنجا پست کنید. اگر مخاطبان شما میزان تعامل بالایی با برند شما در توییتر دارند، در آنجا تبلیغ کنید.

بازاریابی محتوا به یکی از بهترین راه های ارتباط شرکت ها با مخاطبان و نمایش تخصص خود تبدیل شده است. در واقع، طبق گفته موسسه بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوا سه برابر بازاریابی خارج از کشور منجر می شود و 62٪ هزینه کمتری دارد.

اهداف SMART  را تعریف کنید

برای هر کانال، اهداف S.M.A.R.T مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مربوط به زمان را تعیین کنید تا پیشرفت خود را اندازه گیری و پیگیری کنید. اهداف توسعه کسب و کار شما نباید مستقیماً با درآمدزایی مرتبط باشد، اما باید شامل روش های معرفی چشم انداز به کانال فروش شما باشد.

اگر برای تعیین اهداف خود به کمک یا الهام نیاز دارید.

نگاهی به این مقاله بیندازید : هدف گذاری در کسب وکار

با این حال، قبل از تصمیم گیری در مورد کار، باید با یک بیزینس کوچ حرفه ای مشورت کنید که می تواند با توجه به شرایط فردی شما در جلسات کوچینگ اجرایی شما را راهنمایی کند. اگر قصد رشد و توسعه تجارت خود را دارید می توانید با ما در ارتباط باشید تا از دانش محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ و متخصص سیستم سازی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید