تغییر عادات سازمانی

عادت ها الگوهای رفتاری هستند که با تکرار به یک روال خودکار تبدیل شده اند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی نحوه ی تغییر عادات سازمانی می پردازیم.

در ادامه ی مقاله، برخی از جدیدترین راهنمایی‌های علمی برای ریشه‌ کن کردن رفتارهای بد در محل کار، تشویق کارکنان به اتخاذ عادات جدید و اطمینان از ماندگاری آن عادت‌ها، آورده شده است.

یک مدیر نقش مهمی در کمک به کارکنان در توسعه فرآیندها و عادات محل کار ایفا می کند.

عادات چگونه تشکیل می شوند و چگونه می توانیم آن ها را تغییر دهیم؟

وقتی رفتار ما نتیجه مثبتی داشته باشد، انتقال دهنده عصبی، دوپامین، که هورمونی مرتبط با احساس شادی است را ترشح می کند و در نتیجه تکرار رفتار، افزایش می یابد. هنگامی که این عادات شکل می گیرند به تدریج رفتار ما به صورت خودکار در می آید.

پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید: راهکار های افزایش فرهنگ سازمانی

چگونه عادات بد را ترک کنیم؟

عادات بد در محل کار نه تنها آزاردهنده یا غیرعادی اند، بلکه مخل نیز هستند و باعث کاهش بهره‌وری یا انسجام تیم می‌شوند. به عنوان یک مدیر، اولین وظیفه شما، یادگیری تمایز بین رفتارهای قابل تحمل و عادات بدی است که باید ترک شوند.

فرد را از رفتار مشکل ساز آگاه کنید

بسیاری از عادات بد محل کار ناخودآگاه هستند. بهترین راه حل این است که به طور حرفه ای و خصوصی به کارمند اطلاع دهید که رفتار مخرب او در حال آسیب زدن به سازمان است. از زبان توصیفی و شیوا استفاده کنید و مثال های عینی ارائه دهید. در برخی موارد، صرفاً آگاه کردن یک کارمند از انجام رفتارهای مشکل ساز برای ایجاد تغییر کافی است.

اگر تغییر رفتار اتفاق نیفتد، پیامدها را بیان کنید

به کارمندان خود کمک کنید بفهمند که چرا یک عادت مشکل ساز است؟ چند مثال خاص از زمانی که این رفتار باعث تعارض، خطاهای کاری یا آسیب رساندن به افراد دیگر شده است، ارائه دهید. هنگامی که کارمند متوجه شد که چرا این عادت مشکل ساز است، برای او توضیح دهید که در صورت ادامه این رفتار چگونه واکنش نشان خواهید داد.

جایگزینی برای عادات بد ارائه دهید

عادت های بد معمولا باید با عادات جدید و مفیدتر جایگزین شوند. با همکاری یکدیگر، می‌توانید راه‌های جایگزینی  برای عادات منفی، تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر کارمندی صحبت های دیگران را قطع می کند فقط به این دلیل که نگران است ایده هایش فراموش شود یا شنیده نشود، می تواند شروع به نوشتن ایده های خود در یک دفترچه یادداشت کند و آن ها را در پایان جلسه به اشتراک بگذارد. کارمندی که در فضا کاری مزاحم دیگر کارمندان می شود و آن ها را آزار می دهد ممکن است در واقع به دنبال فرصتی برای تلف کردن وقت خود باشد.

چگونه بر مقاومت تغییر رفتار غلبه کنیم؟

اغلب، متخصصان و مدیران در تلاش هستند تا کارکنان را وادار به اتخاذ عادات جدید کنند. با این حال، تغییر الگوهای رفتاری اغلب بخشی از روند حرفه ای کسب و کار است. در هر صورت، معمولاً دوره‌ای از مقاومت وجود خواهد داشت که در طی آن کارکنان فراموش می‌کنند رفتار درست را به کار بگیرند و آن رفتار را چالش‌برانگیز می‌دانند یا حتی از انجام آن سر باز می‌زنند.

استرس و فشار را برای به دست آوردن نتایج کاهش دهید

هنگامی که یک عادت جدید در حال شکل گرفتن است، فشاری که کارکنان برای به دست آوردن نتایج احساس می کنند را کاهش دهید. به کارمندان فرصت دهید تا در مورد نحوه انجام کار خود فکر کنند و مراحل لازم را لیست کنند. هنگامی که کارکنان قادر به مشاهده دقیق اعمال خود باشند، احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که در مورد عادات خود تصمیمات درستی بگیرند. به منظور کاهش استرس و افزایش انگیزه در کارمندان خود، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های حرفه ای را به شما ارائه می دهد.

عادات خوب و رفتار مورد انتظار را ارائه دهید

مدل سازی اجتماعی، استراتژی قدرتمندی است. دیدن افراد دیگر که درگیر یک رفتار هستند و از آن رفتار سود می برند، می تواند مفیدتر از آموزش باشد. برای پیاده سازی عادات کاری جدید، سعی کنید چند کارمند را برای رهبری کار مورد نظر منصوب کنید.

در پایین چهار عادت کاری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند توجه مدیر را جلب کنید:

وقت شناس و حرفه ای باشید

دیر رسیدن به محل کار به دلایل مختلف معمولا رئیس را از شما ناامید می کند. بهتر است حتی ده دقیقه زودتر در محل کار حاضر شوید و در حین انجام کارها ساعت را نگاه نکنید. تحقیقات نشان می‌دهند که مدیران کسب‌ و کار، کارکنانی را که زودتر در محل کار حاضر می شوند را وظیفه‌شناس‌ تر می‌دانند و در بررسی عملکرد به آن ها امتیاز بهتری می‌دهند.

وقت شناسی در تعیین عادات

به ضرب الاجل ها و محدودیت زمانی احترام بگذارید

پایبندی به ضرب الاجل ممکن است حیاتی ترین عادتی باشد که می توانید در کسب و کار خود پرورش دهید. این نشان دهنده حرفه ای بودن و تسلط بر کار و همچنین احترام به سازمان، رهبری و هم تیمی ها است. وقتی مدیران بتوانند به شما اعتماد کنند و کارتان را به خوبی و در مهلت‌های تعیین شده به پایان برسانید، شهرت آن‌ ها را افزایش می‌دهید. وقتی در برآورده کردن انتظارات شکست می‌خورید، مدیران کسب‌ و کار را ناکارآمد جلوه می‌دهید.

به طور فعال مهارت ها را یاد بگیرید

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تحت تأثیر قرار دادن رئیستان، جستجوی فعالانه و کسب مهارت‌های جدید و گواهی‌ نامه های حرفه‌ای است.

با کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز خواهید توانست اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را افزایش دهید و همیشه در حال یادگیری باشید.

در پروژه ها ابتکار عمل داشته باشید

پس از شناسایی نیاز، می توانید با ابتکار عمل در تکالیف و پروژه های مرتبط، مدیر را از خود راضی نگه دارید. این ممکن است شامل داوطلب شدن برای انجام تکالیف بر روی کارهای آنی باشد. در مواقع دیگر، ممکن است به معنای طرح پروژه ای با علاقه شخصی باشد که به شما امکان می دهد مهارت های جدید را به دست آورید.

برای ایجاد عادات سازمانی موثر می توانید از راه حل های بالا استفاده کنید و موفقیت کسب و کار خود را تضمین کنید.

اگر علاقه مند به اجرای این عادات در سازمان خود هستید؛ با ما در راتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید