روش های موثر برای ارتقای ذهنیت

ارتقای ذهنیت

 در دنیای کسب و کار، پرورش ذهن و داشتن ذهنیت رشد نقش اصلی را ایفا می کند.

 در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی روش های موثر برای ارتقای ذهنیت می پردازیم.

 چرا ارتقای ذهنیت اهمیت دارد؟

ارتقای ذهنیت برای کارمندان و شرکت ها بسیار ارزشمند است. چرا؟ زیرا به افراد اجازه می دهد آزادانه فکر کنند و تصمیم بگیرند. در واقع، اگر مردم واقعاً برای دستیابی به ذهنیت مثبت و ارتقای آن تلاش کنند می توانند دیدگاه مثبت خود را نسبت به زندگی حفظ کنند.

روش های موثر برای ارتقای ذهنیت

1- ضعف های خود و دیگران را بپذیرید

همه ما معایب و ویژگی‌های عجیب‌ و غریب‌ و منحصر به فرد خود را داریم. نقص‌هایمان، گاهی منجر به جدا کردن ما از سایر افراد خواهد شد.

بسیاری از افراد موفق در جهان از طریق پذیرش معایب و نواقص خود، موجبات موفقیت خود را ایجاد کرده اند.

2- با چالش های خود شجاعانه روبرو شوید

چالش یا مشکل خود را به عنوان یک “فرصت” در نظر بگیرید، بنابراین دیدگاه خود را کمی تغییر دهید تا نحوه ی پیدا کردن راه حل آن برای شما آسان تر شود. هر چالش یا فرصتی ما را به یک تجربه جدید دعوت می کند که نوعی ماجراجویی است. تاکتیک‌های مختلف را امتحان کنید تا خودتان را در مورد چگونگی کشف یک مسیر جدید یا چگونگی توسعه یک مهارت جدید ارزیابی کنید.

4- به سخنان و افکار خود توجه کنید

شروع کنید به کلماتی که صحبت می کنید، حتی کلماتی که در ذهن خود دارید، توجه کنید. اگر کلمات شما ناامید کننده باشند، نتایج نیز ممکن است همانطور باشند. پس مراقب باشید و به آنچه می گویید و فکر می کنید گوش دهید و راهنمای خود شوید. برای ایجاد ذهنیت رشد، افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید. اگر به خودتان بی احترامی کنید یا استانداردهای اخلاقی خود را پایین بیاورید، تصمیمات شما و پیامدهای آن منعکس کننده آن رفتار ها خواهند بود.

5- به دنبال تایید از جانب دیگران نباشید

تأیید از طرف دیگران اغلب می تواند از ارتقای ذهنیت جلوگیری کند. خود پذیری را در خود پرورش دهید. یاد بگیرید که به خودتان اعتماد کنید. شما تنها کسی هستید که همیشه در زندگی کنار شما خواهد بود. وانمود کردن به کسی که نیستید شخصیت شما را قلابی نشان می دهد. واقعی بودن انگیزه بیشتری برای پیگیری اهداف را ایجاد می کند و موجب ارتقای ذهنیت شما خواهد شد.

6- هدفمند بودن را در خود پرورش دهید

آیا احساس می کنید زندگی شما هدفمند است؟ اگر بله، بگویید که این هدف شامل چه مواردی است. پس از تعیین اهداف خود مدیتیشن یا تأمل کنید و با برنامه ریزی مناسب، آن ها را به اقدامک تبدیل کنید و سپس آن ها را دنبال کنید. این چیزی است که به شما کمک می کند تا یک ذهنیت رشد ایجاد کنید.

پیشنهاد میکنم بخوانید: هدف گذاری در کسب و کار

به منظور ایجاد استراتژی ها و تعیین اهداف موثر، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های ویژه ای را به شما آموزش می دهد.

اهمیت ارتقای ذهنیت

7- نقاط قوت خود را پرورش دهید

همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. نقاط قوت خود را کشف و تحسین کنید و برای بهبود نقاط ضعف خود تلاش کنید. این تلاش می تواند به شما در ارتقای ذهنیت رشد کمک کند.

8- انتقادات را بپذیرید

هدف از انتقاد بهتر کردن اوضاع است. شخص منتقد می تواند کاری که شما انجام می دهید را از منظری کمی متفاوت تر ببیند و ممکن است پیشنهادهای ارزشمندی برای شما داشته باشد. شنیدن و پذیرفتن پیشنهادات منطقی، می تواند به راحتی موجبات ارتقای ذهنیت شما را فراهم کند.

9- از اشتباهات دیگران درس بگیرید

اگر از اشتباهات دیگران درس بگیرید، شاید بتوانید اشتباهات کمتری مرتکب شوید. این گاهی اوقات می تواند ترس از امتحان کردن چیزهای جدید را از بین ببرد.

با برقراری روابط موثر با افراد موفق، خواهید توانست از تجربیات آن ها استفاده کنید و سطح آزمون و خطای خود را کاهش دهید.

10- درخواست بازخورد کنید

افرادی که ذهنیت رشد دارند بیشتر از کسانی که ذهنیت ثابت دارند به دنبال بازخورد هستند و برای آن ها ارزش قائل هستند. یکی از دلایل احتمالی آن این است که کسانی که ذهنیت رشد دارند، بازخورد های اطرافیان را فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید، توسعه و به چالش کشیدن خود می بینند.

درخواست بازخورد از افراد متخصص، یکی از مراحل اصلی بیزینس کوچینگ نیز محسوب می شود.

11- در انجام کار ها پشتکار داشته باشید

توانایی تداوم و غلبه بر موانع به عنوان یک مهارت کلیدی در زندگی تلقی می شود. بسیاری از قهرمانان المپیک این مهارت را توسعه داده اند و آن را به عنوان بخش کلیدی موفقیت خود نسبت می دهند.

12- به خودتان مطمئن باشید

این نوع طرز فکر روانشناختی چیزی نیست که بتوان به راحتی درباره ی آن نظر داد. این بدان معنی است که شما باید خود را فردی ببینید که ذهنیت رشد دارد و اتفاقاً خوشحال هستید که می توانید روی آن حساب کنید تا شما را در مسیر حرفه ای و شخصی راهنمایی کند. همچنین در مقابل چالش ها انعطاف‌پذیرتر، ماهرتر و آماده تر خواهید بود.

13- هدف گذاری کنید

در نظر نگرفتن هدف گذاری به معنی عدم پیشرفت است. شما باید چیزی را به عنوان هدف خود انتخاب کنید و در حین حرکت، هدف خاصی را برای خود لحاظ کنید. تعیین هدف شما را از سردرگمی ها نجات می دهد و مسیر روشنی را به شما نشان می دهد.

تعیین اهداف به شما امکان می دهد مسیر پیشرفت خود را ببینید و میزان آن را تجزیه و تحلیل کنید.

با الهام گرفتن از ذهنیت رشد و ارتقای آن، می‌توانید پیشرفت کنید، چیزهای جدید بیاموزید، حرفه‌ای شوید و به جایگاه مورد نظر خود دست یابید.

ذهنیت رشد به شما کمک می کند آنچه را که باید باشید، هدف گذاری کنید و همیشه سخت تر و هوشمندانه تر کار کنید، انتقاد را به عنوان راهی به سوی پیشرفت بپذیرید و از فرآیند یادگیری برای به حداکثر رساندن پتانسیل خود لذت ببرید.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی ذهن آگاهی و افزایش بهره وری در کسب و کار هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید