رهبری اخلاقی در کسب و کار

رهبری نقش مهمی در موفقیت یک کسب و کار دارد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی اهمیت رهبری اخلاقی و مزایای آن می پردازیم.

کارمندان به رفتار مدیران خود نگاه می کنند و از آن ها تقلید می کنند و لحن و شخصیت سازمان را به عنوان یک کل تعیین می کنند.

رهبری اخلاقی چیست؟

رهبری اخلاقی در تجارت بر ارزش‌های جمعی، اخلاقیات و باورهای افراد و سازمان‌هایشان متمرکز است. نقش رهبران کسب و کار، حمایت و سرمشق کردن ارزش های اخلاقی یک شرکت و تسخیر قلب و روح یک سازمان است.

این رهبران فرای وظایف خود در شخصیت کارمندان تاثیر می گذارند. رهبران اخلاقی با آنچه می گویند و انجام می دهند به دیگران الهام می بخشند و استانداردهای بالایی را تعیین می کنند. به گزارش بیزینس نیوز دیلی، رهبران اخلاقی دیگران را هدایت نمی کنند، بلکه آن ها را راهنمایی و پرورش می دهند. حتی شخصیت‌های مجازی آن ها در رسانه‌های اجتماعی منعکس کننده ارزش‌های شرکت و خودشان است.

اهمیت رهبری اخلاقی

رهبری اخلاقی به دلایل مختلفی برای مشتریان، کارمندان و شرکت به عنوان یک کل اهمیت دارد. در نهایت اینگونه رهبران به ایجاد فرهنگ اخلاقی مثبت در یک شرکت کمک بسیاری می کنند. رهبران می توانند به سرمایه گذاران کمک کنند تا احساس کنند سازمان آن ها یک سازمان خوب و قابل اعتماد است. مشتریان با دیدن رهبران در یک سازمان بیشتر احساس وفاداری می کنند. در چنین شرایطی شرکا و فروشندگان به طور مشابه احساس می کنند که می توانند به آن سازمان اعتماد کنند و به خوبی با آن همکاری کنند.

در کوتاه مدت، رهبران اخلاقی می توانند به تقویت روحیه کارکنان کمک کنند و به آن ها کمک کنند تا در مورد مدیریت و کار خود امید وار باشند. این می تواند مثبت اندیشی و همکاری را در سازمان شما افزایش دهد و باعث شود همه از حضور داشتن در محل کار احساس خوشبختی کنند. در دراز مدت، رهبری اخلاقی می تواند از ورشکستگی شرکت، معضلات و مسائل اخلاقی جلوگیری کند. همچنین می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا مشتریان بیشتری جذب کنند.

پیشنهاد میکنم بخوانید: خودآگاهی در رهبری کسب و کار

به منظور ایجاد استراتژی ها و اصول اجرایی هدفمند، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های ویژه ای را به شما ارائه می دهد.

چگونه به یک رهبر اخلاقی تبدیل شویم؟

اگرچه ممکن است همه اینها بسیار پیچیده به نظر برسند، اما دست یافتنی تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در اینجا نحوه تبدیل شدن به یک رهبر اخلاقی آورده شده است.

1- ارزش های خود را تعریف و تراز کنید.

با دیگران طوری رفتار کنید که می خواهید با شما رفتار شود، همیشه از افراد در حال تلاش تشکر کنید و به کسانی که در حال حل چالش هستند کمک کنید. با رشد شما و با پیشرفت جامعه، اصول سازمان نیز تغییر می کند و اغلب باعث تغییر ارزش ها می شود. بنابراین، رهبری با اخلاق و اصولی مزایای عمده‌ای در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای سازمان‌ها و افراد دارد.

از خود بپرسید چه چیزی برای شما به عنوان یک فرد مهم است و سپس آن را با اولویت های خود هماهنگ کنید. تعریف ارزش های خود نه تنها اصالت شما را بیان می کند، بلکه تیم شما را نیز تشویق می کند که همین کار را انجام دهد و یک چشم انداز مشترک برای همه کارمندان ایجاد کند.

2- افراد با ارزش های مشابه را استخدام کنید.

در حالی که نیازی نیست ارزش‌های شما با ارزش‌های کارمندانتان یکسان باشد اما باید بتوانید زمینه‌های مشترکی را با آن ها ایجاد کنید. این اغلب با فرآیند استخدام شروع می شود و از طریق هدف گذاری های مشخص حفظ می شود. گرین گفت: «شرکت‌ها باید ارزش های بهتری ارائه دهند تا اطمینان حاصل کنند که افرادی را پیدا می‌کنند که با ارزش‌های آن ها همسو هستند.»

در واقع، گرین معتقد است استخدام کارمندانی که تجربیات و دیدگاه های متفاوتی دارند نیز ارزشمند است، زیرا هر کدام راه حل های خود را برای چالش ها ارائه می دهند. او افزود: «اما وقتی نوبت به ارزش‌ها می‌رسد، فکر می‌کنم داشتن و استخدام افرادی که ارزش‌های شما را به اشتراک می‌گذارند حیاتی است.”هیچ کس نمی خواهد برای کسی کار کند که ارزش های آن ها را زیر پا می گذارد.

3- ارتباطات را ترویج دهید.

هر کارمندی متفاوت است، حتی اگر شباهت هایی با هم داشته باشند. پس هر تصمیمی که می گیرید، بازخورد اعضای تیم خود را دریافت کنید. این به شما کمک می‌کند رهبر بهتری شوید و به کارکنانتان کمک می‌کند تا در اشتراک‌گذاری ایده‌ها خلاقانه تر عمل کنند. گرین گفت: “من معتقدم که یکی از مسئولیت های مهم برای یک سازمان مدرن، ایجاد محیطی است که در آن ایجاد ارتباطات تشویق شود و مهمتر از آن، به مردم گوش داده شود.” در حال حاضر بسیاری از کارمندان هستند که از شرکت‌های خود می‌خواهند سیاست‌های خود را تغییر دهند، مشتریان خود را مجددا ارزیابی کنند یا در مورد مسائل جاری موضع بگیرند. جمع آوری بازخورد از تیم به شما کمک می کند تا به عنوان یک رهبر پیشرفت کنید و کسب و کار خود را به جلو سوق دهید.

نقش ارتباطات در رهبری اخلاقی

4- مراقب تعصبات باشید.

به عنوان انسان، بسیاری از ما باورهای ناخودآگاه یا خودآگاهی داریم که قدیمی یا اشتباه هستند. اکثر رهبران نمی‌خواهد عیب‌های خود را بپذیرد اما شکست در تصمیمات می‌تواند عواقب زیان‌باری داشته باشد. گرین گفت: «همه افراد تعصباتی دارند، اما برای طولانی‌ مدت از هیچ کدام از آن ها نباید استفاده شود.

او گفت: “اکنون که نیروی کار متنوع‌تر و بیشتر شده است، تعصبات بیشتری آشکار و مطرح می‌شوند. مدیران باید رفتار خود را ارزیابی کنند و صادق باشند و در واقع از ایجاد سوگیری‌هایی که ممکن است بر احساس راحتی دیگر افراد تأثیر بگذارند، جلوگیری کنند.”

کسب مهارت های بیزینس کوچینگ و مدیریت نیز در روند رهبری شما بسیار تاثیر گذار است.

رهبران اخلاقی باید رفتار مناسبی را در تمام جنبه های زندگی خود در طول زمان نشان دهند، حتی زمانی که رفتار آن ها لزوماً توسط کارکنانشان قابل مشاهده نیست.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر جوانب مدیریت و رهبری هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید