چگونه مدیر بازاریابی شویم؟

مدیر بازاریابی

وظایف و مسئولیت های یک مدیر بازاریابی بسته به اندازه شرکت و صنعت متفاوت است.

به عنوان یک مدیر بازاریابی ، شما معمولاً مسئول برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی سیاست های بازاریابی، و همچنین توسعه و اجرای استراتژی های قیمت گذاری برای شرکت یا مشتریان خارجی خود خواهید بود.

شما ممکن است یک تیم یک نفره یا بخشی از کارکنان بزرگی از مدیران بازاریابی، مدیران و دستیاران باشید. یادگیری چگونگی دنبال کردن حرفه ای در مدیریت بازاریابی می تواند شما را در یک مسیر زندگی پر سود قرار دهد.

تحصیل در رشته مدیر بازاریابی

دوره های دبیرستان مربوطه را بگذرانید. اگر فکر می کنید حرفه ای در مدیریت بازاریابی ممکن است برای شما مناسب باشد، بهتر است هر چه زودتر دوره های مربوطه را بگذرانید. این به شما کمک می کند تا مشخص کنید که آیا علاقه پایدار به بازاریابی دارید یا خیر.

گذراندن دوره های اقتصاد، مالی، آمار و علوم کامپیوتر (اگر مدرسه شما این کلاس ها را ارائه می دهد) به شما کمک می کند تا برای مسیر تحصیلی لازم در دانشگاه آماده شوید. به روز ماندن در روندهای صنعت شما را در اولویت قرار می دهد زیرا بازاریابی همیشه در حال تحول است.

برای برنامه های آموزشی درخواست دهید.

برای تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی به حداقل مدرک لیسانس نیاز دارید. برخی از دانشگاه ها دارای مدرک لیسانس واقعی در مدیریت بازاریابی هستند، در حالی که برخی دیگر مسیرهای مدرک مرتبط مانند بازاریابی، تجارت، قانون تجارت و ارتباطات را ارائه می دهند. با این حال، لزوماً نیازی به دریافت مدرک خود در بازاریابی ندارید.

به دنبال دانشگاه های معتبر و مدرسه کسب و کار یا مدیریت بازرگانی باشید.

تصمیم بگیرید که در یک آموزشگاه چه چیزی برای شما مهم است. آیا یک برنامه کارآموزی عملی که از طریق موزشگاه ارائه می شود جذاب به نظر می رسد؟ در مورد کاریابی چطور؟

لیستی از مزایا و معایب تهیه کنید که کدام دانشگاه های منطقه شما دارای رتبه بندی خوب ترین برنامه ها هستند، و اندازه بگیرید که کدام جنبه از هر آموزشگاه برای شما مهم است.

نقش مدیر بازاریابی

توسعه یک استراتژی شغلی

مسیر شغلی را انتخاب کنید.

مسیرهای شغلی زیادی برای فردی با مدرک مدیریت بازاریابی در دسترس است. اینکه کدام مسیر شغلی را انتخاب می کنید به علایق و استعدادهای شخصی، اهداف شغلی نهایی و تجربه تحصیلی و کاری خاصی که به دست آورده اید بستگی دارد. برخی از مسیرهای شغلی رایج عبارتند از:

مدیریت برند

تحلیل بازار

تبلیغات

بازاریابی

بازاریابی با تکنولوژی بالا (مدیریت، بازاریابی و فروش محصولات فناوری مانند کامپیوتر، نرم افزار، خدمات سیستم و سایر جنبه های صنعت با فناوری پیشرفته)

مشاور بازاریابی

تجزیه و تحلیل مصرف کننده

بازاریابی کسب و کار به کسب و کار

درباره کارفرمایان بالقوه تحقیق کنید

اگر می‌دانید می‌خواهید در چه زمینه‌ای کار کنید، ممکن است قبلاً کارفرمایان بالقوه متعددی را شناسایی کرده باشید. اگر هنوز جستجوی خود را محدود نکرده اید، به جایی که بیشترین مشاغل در منطقه شما موجود است نگاه کنید.

اکثر مدیران بازاریابی در تبلیغات، روابط عمومی و سایر صنایع مرتبط کار می کنند.

بسیاری از مدیران بازاریابی نیز در زمینه فناوری اطلاعات، تجارت خرده فروشی و تجارت عمده فروشی فعالیت می کنند.

تعدادی از مدیران بازاریابی نیز در مدیریت شرکت ها، به ویژه آنهایی که در برخی از ظرفیت ها با بازاریابی سروکار دارند، کار می کنند.

بدانید که کارفرمایان چه ویژگی هایی می خواهند.

قبل از اینکه برای شغلی به عنوان مدیر بازاریابی درخواست دهید، باید بدانید که کارفرمایان معمولاً به دنبال چه نوع مهارت ها و ویژگی هایی هستند. الزامات دقیق برای هر شغل، بسته به شرکتی که برای آن درخواست می دهید و زمینه ای که به دنبال کار در آن هستید، متفاوت است.

ابتکار عمل

توانایی های رهبری و مدیریت

قابلیت های کار تیمی

تفکر تحلیلی

توانایی های استراتژیک

مهارت های تفکر خلاق/ نوآورانه

مهارت های ارتباطی

مهارت های سازمانی قوی

مدیریت زمان

طرز فکر تجاری

توانایی کار تحت فشار و رعایت نظم

پیشنهاد میکنم بخوانید : راهکارهای استخدام بازاریاب

در رویدادهای شبکه ای شرکت کنید.

رویدادهای شبکه ای می تواند راه بسیار خوبی برای ایجاد ارتباط با کارفرمایان بالقوه باشد. حتی اگر یک رویداد شبکه ای را بدون پیشنهاد شغلی ترک کنید، باز هم درک بهتری از آنچه کارفرمایان در یک کارمند به دنبال آن هستند خواهید داشت و ممکن است ارتباطی ایجاد کنید که می‌تواند منجر به شغل احتمالی شود.

شما می توانید رویدادهای شبکه ای را از طریق انجمن فارغ التحصیلان خود یا از طریق انجمن های حرفه ای که بر مدیریت بازاریابی تمرکز دارند پیدا کنید.

بسیاری از کنفرانس‌های حرفه‌ای نوعی ساعت پذیرش یا رویداد شبکه‌ای را در خود جای می‌دهند. این می تواند راهی عالی برای ملاقات با افراد دیگری باشد که قبلاً در زمینه مورد نظر شما کار می کردند و یاد بگیرید که برای موفقیت چه چیزی لازم است.

مدیر بازاریابی و اهمیت آن

یافتن کار به عنوان مدیر بازاریابی

لیست مشاغل آنلاین را جستجو کنید.

شما می توانید با جستجوی آنلاین برای انجمن های حرفه ای مرتبط، لیست های استخدامی را بیابید. آنها اغلب فرصت های شغلی را فهرست می کنند یا پیوندهایی به فرصت های شغلی بیرونی ارسال می کنند. از اینکه مجبور هستید به دنبال موقعیت های سطح پایه باشید ناامید نشوید. اگر فقط با حداقل تجربه کاری از دانشگاه خارج شده باشید، احتمال اینکه موقعیت های مدیریتی زیادی پیدا نکنید هست.

با فارغ التحصیلان مدرسه خود و هر گونه اتصال شبکه ای که ایجاد کرده اید در مورد مکان های ممکن برای کار صحبت کنید.

از اساتید سابق خود بپرسید که چگونه شروع به مدیریت بازاریابی کردند.

رزومه خود را جمع آوری کنید.

رزومه خود را با فهرست کردن تحصیلات خود به ترتیب زمانی معکوس، با آخرین مدرک در ابتدا و سپس تجربه حرفه ای (از جمله کارآموزی) شروع کنید. سپس هرگونه تجربه رهبری، مهارت های مرتبط و عضویت در هر باشگاه/انجمن مربوطه را فهرست کنید.

هر چیزی را که در مشاغل/کارآموزی های قبلی طراحی، توسعه، مذاکره یا ارتباط برقرار کرده اید ذکر کنید.

تجربه کاری را جعل یا اغراق نکنید. اکثر کارفرمایان با مراجع پیگیری می کنند و اعتبار شما را بررسی می کنند و ارائه هر نوع اطلاعات گمراه کننده یا ساختگی ممکن است منجر به اخراج شما شود.

یک مصاحبه قوی انجام دهید.

مانند هر مصاحبه شغلی، شما باید زودتر برسید و لباس حرفه ای بپوشید. سوالات متداول در طول مصاحبه عبارتند از:

می توانید رزومه خود را به من ارائه کنید؟

چرا به این شرکت علاقه دارید؟

همسالان خود را چگونه توصیف می کنید؟

به نظر شما مهمترین ویژگی برای این مقام چیست؟

آیا می توانید در مورد زمانی که مجبور به مدیریت یک بحران شدید به من بگویید؟

چگونه حجم کاری خود را مدیریت می کنید؟

بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

چرا باید شما را استخدام کنیم/چه کاری می توانید برای شرکت انجام دهید؟

برای دیدن آموزش های بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید تا از تجارب و دانش محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید