چگونه یک تیم مدیریتی بسازیم؟

تیم مدیریتی

وجود یک تیم مدیریتی قوی و موثر برای رشد و موفقیت هر شرکتی ضروری است.

به عنوان بنیانگذار یک کسب و کار کوچک یا یک مدیر اجرایی تازه منصوب شده در یک شرکت، می دانید که نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید و به گروهی از متخصصان ماهر نیاز دارید که بتوانند به شما در اداره شرکت کمک کنند. با ارزیابی مهارت‌ها و استعدادهایی که نیاز دارید، رهبرانی را برای همکاری با شما و دادن اختیار و انعطاف‌پذیری به آنها برای تصمیم‌گیری برای کسب‌وکارتان، یک تیم مدیریتی بسازید.

ارزیابی نیازهای کسب و کار شما

وضعیت شرکت خود را بررسی کنید.

ارزیابی نیازهای شرکت شما یکی از مهمترین موارد در ایجاد یک تیم مدیریتی خوب است. بدون این ارزیابی کلیدی، نمی دانید برای رشد شرکت خود به چه نوع افرادی نیاز دارید. مهمتر از همه، ارزیابی وضعیت شرکت به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت مدیریت خود را مشخص کنید.

یک نمودار سازمانی بسازید که بر مسئولیت مدیر تمرکز دارد.

ایجاد یک نمودار سازمانی برای شرکت شما به شما کمک می کند تا تشخیص دهید کدام مدیران، مسئول کدام جنبه از کسب و کار شما هستند. ممکن است متوجه شوید که با هم همپوشانی دارید یا فاقد پرسنل کلیدی برای مدیریت بخشی از سازمان خود هستید. اساساً، یک نمودار سازمانی به شما کمک می کند تا شرکت خود را تجسم کنید و ایده بهتری برای جایی از رهبری که در آن شکاف دارید به دست آورید.

یک برنامه استراتژیک تهیه کنید.

بدون برنامه استراتژیک، نمی‌دانید کسب و کارتان در کوتاه‌مدت و بلندمدت کجا خواهد بود و در نتیجه، نمی‌دانید برای رسیدن به اهدافتان به چه نوع مدیرانی نیاز دارید. هنگامی که برنامه استراتژیک خود را توسعه دادید، بهتر می توانید نیازهای تیم مدیریتی خود را شناسایی کنید.

وضعیت کسب و کار خود را مشخص کنید.

برنامه ریزی کنید که می خواهید در 1، 5 و 10 سال آینده کجا باشید.

تصمیم بگیرید که برای رسیدن به آنجا چه کاری باید انجام دهید.

نقاط ضعف خود را به عنوان یک رهبر درک کنید.

این شاید یکی از مهمترین مراحل در ایجاد یک تیم مدیریت موفق باشد. پس از همه، پول با شما متوقف می شود. شما نمی توانید همه چیز را بدانید یا انجام دهید. نقاط ضعف خود را به عنوان یک نقطه قوت نبینید. اساساً درک نقاط ضعف و برداشتن گام‌هایی برای رفع آن ضعف‌ها در واقع یک نقطه قوت است.

مدتی را به تفکر در مورد نقاط ضعف خود اختصاص دهید تا مشخص کنید به چه نوع کمکی برای اداره شرکت خود نیاز دارید.

اگر فاقد مهارت های فروش هستید، به یک مدیر فروش قوی در تیم خود نیاز خواهید داشت.

اگر حسابداری یک نقطه قوت نیست، به یک مدیر ارشد مالی یا مدیر مالی نیاز دارید.

مایل باشید مدیرانی را که در بعضی چیزها بهتر از شما هستند، وارد کنید. به خاطر کسب و کارتان باید نفس خود را کنار بگذارید.

جمع آوری تیم مدیریتی

از افراد خارج از سازمان خود یک ارزیابی حرفه ای بخواهید.

شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان برای افراد داخل سازمان بسیار سخت است. این به دلایل مختلفی است، اما اغلب به این دلیل است که ما قادر به ارزیابی انتقادی خود نیستیم. در نتیجه، باید از فردی خارج از سازمان خود درخواست ارزیابی کنید. یک بیزینس کوچ یا مشاور کسب و کار می تواند این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهد. این حسابرس خارجی ممکن است بهتر از شما بتواند نقاط ضعف تیم مدیریت شما را شناسایی کند.

برای ارزیابی کسب و کار و تیم مدیریتی خود یک شرکت مشاوره خارجی استخدام کنید.

از مشتریان خود در مورد کسب و کار خود نظرسنجی کنید.

با همکاران و دوستان در صنعت خود صحبت کنید.

از افراد خود در سازمانتان نظر بگیرید.

گاهی اوقات افرادی که بهتر از همه مشکلات یک سازمان را می شناسند، کسانی هستند که در آن سازمان هستند. تلاشی هماهنگ برای دریافت نظرات کارمندان و شرکای خود در مورد شرکت خود انجام دهید. گوش دادن به طیف گسترده ای از نظرات به شما کمک می کند تا تعیین کنید واقعاً به چه کسانی در تیم مدیریت خود نیاز دارید.

راهی برای بازخورد ناشناس و انتقاد سازنده در سازمان خود ایجاد کنید.

یک هیئت مشاور متشکل از مدیران ارشد و کارمندان ارشد تشکیل دهید. حتی اگر کسب و کار شما کوچک است، داشتن گروهی از مشاوران که می توانید به طور منظم به آنها اعتماد کنید، به شما کمک می کند مدیریت خود را ساده کنید.

به طور منظم از کارمندان خود – در همه سطوح – بازدید کنید و با آنها صحبت کنید و به آنها گوش دهید.

پیشنهاد میکنم بخوانید : ۵ دلیل چرا کار تیمی مهم است!

تیم مدیریتی فعلی خود را ارزیابی کنید.

این ممکن است کاری باشد که شما نمی خواهید انجام دهید، اما برای پیشرفت، باید تیم فعلی خود را ارزیابی کنید تا ببینید آیا آنها مهارت ها و عملکرد مورد نیاز برای رسیدن به اهداف و دستیابی به برنامه استراتژیک خود را برآورده می کنند یا از آنها فراتر می روند.

اگر یک مدیر فعلی نمی‌داند، به این فکر کنید که او را رها کنید، او را تنزل دهید، یا به موقعیتی اختصاص دهید که مناسب‌تر با مجموعه مهارت‌هایش باشد.

اگر مدیران فعلی با استعداد و ماهر به نظر می‌رسند، اما در موقعیت اشتباهی قرار دارند، آنها را در موقعیت‌هایی قرار دهید که به آنها امکان می‌دهد از استعدادهای خود به بهترین شکل استفاده کنند.

در طول فرآیند ارزیابی با مدیران خود ارتباط برقرار کنید، سعی کنید شفاف باشید و با مدیران خود با احترام رفتار کنید.

ارزیابی تیم مدیریتی

فهرستی از موقعیت هایی که باید بهبود یا ایجاد کنید بنویسید.

با استفاده از تمام اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، تغییرات را اعمال کنید و بهترین تیم مدیریتی ممکن را برای سازمان خود ایجاد کنید. از اینکه مردم را رها کنید، افراد را پایین بیاورید، از افراد بخواهید موقعیت خود را تغییر دهند یا حتی کارمندان پایین تر را بالاتر از کارمندان ارشد تر ارتقا دهید، نترسید. هدف شما ایجاد بهترین تیم مدیریتی است که می توانید.

جذب اعضای تیم قوی

از درون سازمان جذب کنید.

اگر چند کارمند دارید که شرکت شما را به خوبی می شناسند، در نظر بگیرید که کدام یک پتانسیل رهبری دارند. اغلب اوقات، افرادی که از قبل در شرکت شما کار می کنند، بهترین مدیران را تشکیل می دهند. صلاحیت کارمندان فعلی خود را در نظر بگیرید و اگر فردی دارید که معیارهای یک پست مدیریتی را دارد، آنها را ارتقا دهید.

به کارمندان خود بگویید که در حال تغییر ساختار تیم مدیریت خود هستید و به دنبال ارتقا یا ایجاد موقعیت های جدید هستید.

به مدیران فعلی نزدیک شوید و ببینید آیا نظری در مورد کارمندانی دارند که موارد مدیریتی هستند یا خیر.

با کارمندانی صحبت کنید که فکر می کنید ممکن است اعضای خوبی برای تیم مدیریت شما باشند. در مورد سطح علاقه آنها و دیدگاه کلی خود برای سازمان بحث کنید.

رهبران با استعداد در صنعت خود را استخدام کنید.

از آنجایی که اکنون می دانید چه حوزه هایی از شرکت شما به مدیران قوی تری نیاز دارد، می توانید بر استخدام افراد با استعداد در صنعت خود تمرکز کنید که تخصص مورد نیاز شما را دارند. گسترده جستجو کنید و مطمئن شوید که جستجوی خود را در تعدادی از نشریات و رسانه ها تبلیغ می کنید.

فرصت های شغلی را با سایت های اصلی کاریابی آنلاین فهرست کنید.

آگهی موقعیت در مجلات تجاری و روزنامه ها چاپ کنید.

نیاز خود را به مدیران جدید در کنفرانس ها و سایر رهبران تجاری که شخصاً می شناسید، در میان بگذارید.

مدیران جدید را از طریق شبکه های اجتماعی و حرفه ای موجود خود بیابید.

اگر یک شرکت کوچک دارید و دقیقاً می دانید به چه نوع فردی نیاز دارید، پیدا کردن مدیران جدید از طریق کانال های عمومی به نظر ایده خوبی نیست. به این ترتیب، می‌توانید شخصاً افرادی را که در کنفرانس‌ها یا از طریق کانال‌های دیگر ملاقات کرده‌اید، استخدام کنید و از توانایی‌ها و شخصیت‌شان مطمئن خواهید بود.

در کنفرانس ها و همایش های ملی مرتبط با صنعت خود شرکت کنید و با افراد جدیدی که ممکن است استخدام کنید ملاقات کنید.

لینکدین یا سایر سایت‌های شبکه حرفه‌ای آنلاین را برای افرادی که ممکن است بشناسید یا افرادی که ممکن است در شبکه گسترده‌تر شما باشند، مرور کنید.

در مورد نیاز خود با سایر مدیران ارشد یا صاحبان مشاغل صحبت کنید. آنها ممکن است فردی را بشناسند که مناسب موقعیتی باشد که شما برای آن استخدام خواهید کرد.

آموزش یک تیم مدیریت موفق

نقش هر مدیر را به وضوح تعریف کنید.

وقتی بخش جدیدی از تیم مدیریت خود را استخدام می‌کنید یا موقعیت جدیدی ایجاد می‌کنید، مطمئن شوید که نقش فرد به وضوح تعریف شده است. هیچ چیز بدتر از این نیست که مدیران با یکدیگر درگیر شوند. رسیدگی به این مشکل احتمالی پیش از موعد، احتمال درگیری را در آینده کاهش می دهد.

انتظارات گسترده تر خود را از هر مدیر به عنوان عضوی از تیم خود توضیح دهید.

اطمینان حاصل کنید که مدیران اختیار دارند تا در صورت نیاز مستقل عمل کنند.

ماهیت شغل و مسئولیت های یک مدیر را به صراحت بیان کنید.

فرهنگ شرکت بسازید.

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که فرهنگی را در سازمان خود ایجاد کنید که بهترین شیوه ها، ارتباطات و همکاری را پرورش می دهد. با این حال، دستیابی به این امر می تواند بسیار دشوار باشد و در طول زمان به تلاش قابل توجهی نیاز دارد.

صراحتاً ارزش های اصلی شرکت خود را برای کارمندان خود بیان کنید. اگر در زمینه خدمات هستید، باید چیزی مانند رضایت مشتری را در نظر بگیرید. اگر در زمینه تولید هستید، باید کیفیت را نام ببرید.

با مثال رهبری کنید. رهبری لحن فرهنگ یک شرکت را تعیین می کند. ارزش‌های اصلی شما هر چه هستند، مطمئن شوید که آنها را اجرا می‌کنید و هر روز آن‌ها را به کارمندان و مشتریانتان نشان می‌دهید.

کارکنان خود را پرورش دهید و با آنها به عنوان اعضای ارزشمند یک تیم رفتار کنید. اگر کارمندان به شما احترام نگذارند و اگر احساس کنند به آنها احترام نمی گذارید، از شما پیروی نمی کنند.

انتخاب بهترین تیم مدیریتی

ارتباط بین کارمندان خود را تقویت کنید.

ارتباطات شاید مهمترین بخش اداره یک شرکت موفق باشد. تیم مدیریت شما باید ارتباط برقرار کند و مطمئن شود که کارکنان شما با یکدیگر در ارتباط هستند.

تشکیل جلسات گروهی هر ماه یا هر دو ماه، شما باید یک جلسه با کل تیم مدیریتی خود داشته باشید تا در مورد چالش ها و مسائلی که شرکت شما با آن مواجه است صحبت کنید.

جلسات فردی تشکیل دهید. هنگامی که تیم مدیریت خود را جمع آوری کردید، حداقل هر دو ماه یکبار با مدیران خود ملاقات کنید تا در مورد چالش ها و فرصت هایی که هر روز با آنها روبرو می شوند صحبت کنید.

حتما این مقاله را بخوانید : ۶ نکته ساده برای مدیریت موثر تیم

شبکه های اجتماعی را هر چند ماه یکبار راه اندازی کنید. پیک‌نیک‌ها یا بازی‌های بیس‌بال تحت حمایت شرکت راهی عالی برای همه برای آشنایی با یکدیگر و باز کردن خطوط ارتباطی در ساعات غیرفعال است. این همچنین به تقویت فرهنگ شرکت شما کمک می کند.

محیطی با احترام را ترویج دهید.

احترام در ایجاد یک تیم مدیریتی که با موفقیت با یکدیگر به منظور رشد شرکت تعامل دارند، کلیدی است. مدیرانی که به یکدیگر و رهبری ارشد شرکت احترام می‌گذارند، برای انجام وظایف خود، بیشتر از همه فراتر می‌روند.

با مدیرانتان همان طور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.

برای کار عالی، دستمزد رقابتی و پاداش ارائه دهید.

هنگامی که مدیران خود نگرانی یا پیشنهادی دارند به آنها گوش دهید.

انتظارات خود را توضیح دهید. اعضای تیم مدیریتی که به تازگی تشکیل شده است باید نقش ها و مسئولیت های خود را به وضوح درک کنند.

این مقاله برای شما مفید است : چرا باید کوچ داشته باشیم؟

تیم مدیریت خود را به صورت دوره ای ارزیابی کنید.

یکی دیگر از بخش های مهم ایجاد یک تیم مدیریتی قوی این است که مطمئن شوید که تیم همیشه کار می کند. تیم خود را زیر نظر داشته باشید و کار فردی و همکاری تیمی را به طور منظم ارزیابی کنید. این به شما اطلاع می دهد که آیا تیم شما خوب کار می کند و موفق است یا خیر.

گزارش های مدیران خود را در مورد اهدافی که برای آنها تعیین کرده اید مرور کنید.

به طور مداوم با اعضای تیم خود ملاقات کنید، نه تنها اگر مشکلی پیش بیاید.

اگر یکی از اعضای تیم موفقیت مستمری از خود نشان داده است، به او پاداش بدهید و تحسینش کنید. از آنها در خلوت انتقاد کنید نه جلوی بقیه اعضای تیم.

اگر یکی از اعضای تیم چندین بار در کار خود شکست خورده است، آنها را جایگزین کنید یا دوباره به آنها فرصت دهید.

برای دیدن آموزش های مدیریتی بیشتر می توانید از آموزش های حرفه ای محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای در زمینه مدیریت کسب و کار بهره ببرید. فقط کافیست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید