اثر شبکه ای در کسب و کار

هنگام قیمت گذاری محصولات، خدمات یا پلتفرم خود، باید چندین فاکتور مهم را در نظر بگیرید.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی اهمیت و نقش اثر شبکه ای در کسب و کار می پردازیم.

شما باید ارزش منحصر به فردی که محصول شما به مشتریان ارائه می دهد را تجزیه و تحلیل کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا محصول یا خدمات شما تحت تأثیر اثر شبکه ای است یا خیر؟

اثر شبکه ای مستقیم و غیر مستقیم

همه اثرات شبکه ای یکسان نیستند. آن ها اغلب به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم  تقسیم می شوند. اثرات مستقیم شبکه ای زمانی رخ می دهند که ارزش یک محصول، خدمات یا پلتفرم صرفاً به دلیل افزایش تعداد کاربران افزایش می یابد و باعث رشد خود شبکه می شود. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در درجه اول از اثرات مستقیم شبکه سود می‌برند، زیرا ارزش آن در نتیجه جذب مستقیم کاربران بیشتر، افزایش می‌یابد. شرکت اپل همچنین از اثر شبکه ای مستقیم سود می برد و این روش به این شرکت کمک کرده تا جایگاه خود را در بازار گسترش دهد. از سوی دیگر، اثر شبکه ای غیر مستقیم زمانی رخ می‌دهد که یک پلتفرم یا سرویس به دو یا چند گروه کاربری مانند تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، خریداران و فروشندگان یا کاربران و توسعه‌دهندگان وابسته باشد.

انواع دیگر اثر شبکه ای

اثر شبکه ای دو طرفه زمانی است که هم خریدار و هم فروشنده ارزش خدماتی مانند بازار یا پلتفرم را برای یکدیگر افزایش دهند. این معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که ورود فروشندگان و خریداران جدید به بازار، فروشندگان و خریداران بیشتری را ترغیب می‌کند تا به بازار بپیوندند و به خریداران، مجموعه وسیع‌تر و متنوع‌تری از محصولات را پیشنهاد می‌دهد.

این افزایش تقاضا و قیمت، فروشندگان بیشتری را به بازار جذب می کند و هنگامی که فروشندگان بیشتری به پلتفرم می‌پیوندند، عرضه افزایش می‌یابد و قیمت‌ها کاهش می‌یابند که باعث می شود خریداران بیشتری به بازار جذب شوند.

این افزایش مداوم در عرضه و تقاضای بازار، قیمت محصولات را تغییر می دهد. پلتفرم‌هایی مانند رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توانند اثر شبکه ای دو طرفه داشته باشند. برای استفاده از آن تا حداکثر پتانسیل خود، شبکه‌های اجتماعی باید کیفیت کاربری خود را حفظ کنند تا همچنان کاربران ارزشمندتر را در آینده جذب کنند.

اثر شبکه ای محلی

یک اجتماع بزرگی از مخاطبان در واقع از مجموعه ای از شبکه های محلی کوچکتر تشکیل شده است و قدرت هر شبکه محلی چیزی است که اندازه و تعامل کل پایگاه کاربر شبکه اجتماعی را افزایش می دهد. پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام برای شما ارزشمند هستند زیرا می توانید با بیش از یک میلیارد کاربر دیگر ارتباط برقرار کنید.

چرا درک اثر شبکه ای اهمیت دارد؟

با توجه به وضعیت اقتصادی برای مدیران، اصول اساسی اثر شبکه ای حاکی از آن است که کسب و کار، وب سایت یا پلتفرم با بالاترین سهم بازار در بلندمدت موفق تر خواهد بود. این بدان معنی است که سهم بازار احتمالاً رشد قابل توجهی خواهد داشت. به همین دلیل، بازارهایی که اثر شبکه ای در آن ها نقش اصلی را ایفا می‌کنند، اغلب به عنوان بازارهای برنده شناخته می‌شوند.

آناند می‌گوید: شرکت‌هایی که می‌توانند از اثر شبکه ای بهره‌برداری کنند، اغلب نرخ‌های رشد سریعی را تجربه می‌کنند.

اثر شبکه ای و قیمت گذاری

قبل از قیمت گذاری محصول، خدمات یا پلتفرم خود، باید بدانید آیا بازار شما تحت تأثیر اثر شبکه ای قرار دارد یا خیر و چرا؟ برای به حداکثر رساندن حاشیه سود، کسب‌ و کار ها معمولاً محصولات خود را تا حد ممکن قیمت‌گذاری می‌کنند.

این به این دلیل است که احتمال خرید مشتریان آینده به رفتار کاربران موجود بستگی دارد. با رشد زود هنگام سهم بازار، زمانی که از این روش استفاده کردید، توانایی خود را برای افزایش قیمت ها افزایش می دهید. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها محصولات خود را در اوایل دوران خود با قیمت پایین یا حتی رایگان ارائه می‌دهند. ظهور فیسبوک به عنوان یک غول رسانه های اجتماعی نمونه ای عالی از این فرض در عمل است. هنگامی که فیسبوک در سال 2004 راه اندازی شد، یک پلتفرم رسانه اجتماعی رایگان بود. به دلیل رایگان بودن، این پلتفرم محبوبیت بیشتری پیدا کرد و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داد و در نهایت جانشین رقیب اصلی خود در آن زمان شد. در سال 2007 بود که فیسبوک تبلیغاتی را برای کسب درآمد از پایگاه کاربران خود ارائه کرد و در سال 2013 بود که این شرکت به طور قابل توجهی پیشرفت خود را افزایش داد.

پیشنهاد میکنم بخوانید: عوامل قیمت گذاری که تحت کنترل شما نیستند

در راستای قیمت گذاری و اجرای دستورالعمل های مرتبط، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های ویژه ای را به شما ارائه می دهد.

قیمت گذاری در اثر شبکه ای

نحوه ایجاد آن

همه کسب‌ و کارها نمی‌توانند اثر شبکه ای را ایجاد کنند و همه مشاغل نیز نباید از این روش استفاده کنند. رویکردهای زیادی برای این استراتژی وجود دارد و بسته به شرکت و صنعت شما بسیار متفاوت خواهد بود. در بسیاری از موارد، فرصت‌های استراتژیک برای ایجاد اثر شبکه ای تنها پس از سطوح معینی از موفقیت با محصولات ساده‌تر در دسترس قرار می‌گیرد.

گزینه دیگر، ایجاد اثر شبکه ای در بازارهای کوچک است. ما این را زمانی دیدیم که فیسبوک در هاروارد شروع به فعالیت کرد.

استفاده از این روش به نفع شما است

با درک اصولی این روش می توانید از آن برای افزایش سود آوری و رشد کسب و کار خود استفاده کنید.

آناند می‌گوید: وقتی سهم بازار قابل‌توجهی به دست آوردید، اغلب می‌توانید عقب بنشینید و اجازه دهید تأثیر شبکه بر آن حاکم شود. به همین دلیل است که در بازارها، شرکت‌هایی را می‌بینید که در اوایل به شدت برای به دست آوردن مشتریان رقابت می‌کنند، حتی محصول را به صورت رایگان عرضه می‌کنند، اما بعد از اینکه رهبری پایگاه اصلی را به دست آورد، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

برای موفقیت در امر کسب و کار، بایستی اطلاعات خود را در زمینه ی بیزینس کوچینگ و بازاریابی افزایش دهید.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی شبکه سازی و پیاده سازی استراتژی های مربوط به افزایش قیمت هستید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید