نیچ مارکتینگ

توانایی برند شدن نام تجاری شما در بازار رقابتی، ممکن است خارج از دسترس شما به نظر برسد اما اینطور نیست.

راهکارهایی وجود دارند که می توانید از آن ها برای تمایز محصولات یا خدمات خود در این بازار استفاده کنید. یکی از آن ها استفاده از نیچ مارکتینگ است.

با این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، می توانید مالک سهم ویژه ای از بازار شوید و مشتریان بالقوه و وفادار بیشتری نیز پیدا کنید.

هنگامی که بازاریابی، با شیوه ی درست انجام شود، می تواند نام تجاری شما را بهبود بخشد و به شما در ایجاد مخاطبان وفادار کمک کند.

نیچ مارکتینگ (جاویژه) چیست؟

بازاریابی نیچ، هنر محدود کردن مشتریان شما به یک بازار هدف خاص است. این گروه از افراد، مشتریان بالقوه ای هستند که به احتمال زیاد محصولات و خدمات شما را خریداری می کنند.

چگونه می توان یک بازاریابی جاویژه پیدا کرد؟

این شیوه از بازاریابی موفق با یافتن یک بازار هدف خاص شروع می شود.

پیشنهاد میکنم اگر به شیوه های خاص بازاریابی علاقه دارید این مقاله را حتما بخوانید: بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟

تعیین نحوه برند شدن نام تجاری شما

نقطه ی اوج شما در بازار، زمانی اتفاق می افتد که در ارائه ی یک محصول برتری خاصی داشته باشید که هیچ کدام از رقبای شما نتوانند از آن سواستفاده یا تقلید کنند. اگر شما و تیمتان در زمینه ای متخصص هستید، این موضوع، نقطه پرش شما را در بازار ایجاد می کند. برای ارزیابی این مرحله، می توانید از قیف فروش حاضر در دنیای بیزینس کوچینگ بهره ببرید.

پس از اینکه استراتژی های بازاریابی خود را به کار بردید، باید نتایج خود را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال حل مسائل باشید. برای ایجاد استراتژی های کارآمد و نتیجه بخش می توانید از توصیه های محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای استفاده کنید.

مزایای نیچ مارکتینگ

چگونه بازاریابی جاویژه خاص خود را پیدا کنید؟

در قدم اول، بهتر است فعالیت های رقبای موفق خود را بررسی کنید و از این استراتژی برای تسلط در صنعت خود پیروی کنید.

صاحبان مشاغل باید در صنعت، نیچ مارکتینگ مخصوص خود را پیدا کنند و به دنبال نیازهایی باشند که اصلا برآورده نشده اند.

این که شما در یک صنعت منحصر به فرد یا در یک بازار اشباع  شده تجارت می کنید، مهم است، زیرا باعث جلب نظر مخاطبان می شود.

به گفته شارلن والترز، مربی کسب و کار و برندسازی و نویسنده کتاب Own Your Other ، پیدا کردن نیچ مارکتینگ، تجارت شما را از رقبا متمایز می کند و به شما امکان می دهد در بخش خود پیشرفت کنید.

پیدا کردن نیچ مارکتینگ برای صاحبان مشاغل کوچک که می خواهند یک جریان درآمد ثابت داشته باشند و مخاطب وفادار نیز ایجاد کنند، بسیار مهم است. نسبت عرضه و تقاضا، برای کسانی که در صنایع جدید پیشگام هستند، می تواند بسیار پردرآمد باشد و به شما این شانس را بدهد که متخصص و پیشرو در زمینه کاری خود باشید.

در هر صنعت، چند مدل نیچ مارکتینگ وجود دارد. اگر به محصول خاصی فکر می کنید که می تواند یکی از نیازهای منحصر به فرد مخاطب شما را برآورده  کند، احتمالاً می توان از آن  به عنوان یک ایده تجاری عالی استفاده کرد.

مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید

برای شناسایی بازاریابی جاویژه خود، می توانید با انتخاب بازارهایی که درآن ها رقابت کمتری وجود دارند، شروع کنید. به گفته ی وودلی، یک رویکرد خوب این است که بر منطقه ای تمرکز کنید که در آن آگاهی دارید و سپس موضوعات فرعی را در آن مشخص کنید.

درباره مشتریان خود تحقیق کنید

اگرچه این کاری است که شما باید در شروع کسب و کار خود انجام دهید، اما باید به طور منظم بررسی های لازم را انجام دهید تا بتوانید پایگاه مشتری و رقابت خود را ارزیابی کنید.

طرح کسب و کار خود را ایجاد کنید

برای ایجاد طرح کسب و کار خود، مشتری ایده آل خود را توصیف کنید و در مورد مدل قیمت گذاری تصمیم بگیرید. ایده کسب و کار خود را دقیق تنظیم کنید تا آنچه را که درباره مخاطبان هدف خود آموخته اید منعکس کند.

تجارت خود را برای مخاطبان خاص خود بازاریابی کنید. همانطور که محصول یا خدمات شما دارای شرایط خاصی است، تلاش های بازاریابی شما نیز باید متمرکز باشند که در چنین شرایط معمولا، تبلیغات هدفمند، پست های وبلاگ ها و پادکست ها ابزارهای ارزشمندی برای رساندن پیام شما به افرادی هستند که احتمالاً به ایده کسب و کار شما علاقه مند هستند.

این مراحل می تواند به شما کمک کند تا با موفقیت به مخاطبان هدف خود خدمت کنید.

وودلی می گوید: “این سخت کوشی، ارائه خدمات خوب به مشتریان و تمایل به ارزیابی مجدد بازار کسب و کار، شما را در مسیر راه اندازی یک تجارت موفق قرار می دهد.”

نیچ مارکتینگ و اهمیت آن

مزایای نیچ مارکتینگ

هدف گذاری در این بازار خاص چندین مزیت دارد:

کاهش رقابت

تمرکز بر تلاش های تجاری

ارائه تخصص

ایجاد وفاداری به برند

هرچه محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید تخصصی تر باشند، رقابت کمتری وجود خواهد داشت، که به مشاغل فرصتی می دهد تا از سهم بیشتری در بازار و رقابت کمتر در هزینه ها استفاده کنند. هدف قرار دادن مخاطبان ویژه، به مشاغل اجازه می دهد تا تلاش خود را بر روی تأمین نیازهای خاص مشتریان متمرکز کنند.

به عنوان مثال، اگر کوله پشتی می فروشید، شرایطی را در نظر بگیرید که می توانید انواع مختلفی از آن را به مشتری ارائه کنید که در این صورت رضایت مشتری عملاً غیرممکن است. با این حال، فرض کنید شما بر کوله هایی تمرکز کرده اید که برای کوهنوردان حرفه ای طراحی شده اند که به سفرهای چند روزه می روند و در خارج اردو می زنند. در این صورت، تمرکز بر تلاش برای ایجاد بهترین محصول ممکن برای آن مصرف کننده بسیار آسان تر صورت می گیرد.

این تلاش متمرکز فرصتی را برای شناخته شدن به عنوان متخصص یک محصول یا خدمات خاص ارائه می دهد و باعث می شود که یک کسب و کار توسط مشتریان خود به دیگر مشتریان توصیه شود.

تثبیت موقعیت بازار در نیچ مارکتینگ می تواند به یک تجارت کمک کند تا با اطمینان خاطر عرضه خود را در بازارهای جدید و وسیع تری گسترش دهد.

با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا از به روزترین اطلاعات مربوط به دنیای بیزینس و موفقیت های دنیای بازارهای رقابتی داخلی و بین المللی مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید