لایف کوچ و بیزینس کوچ چه تفاوتهایی دارند؟ لایف کوچ مهم تر است یا بیزینس کوچ؟

تفاوت لایف کوچ و بیزینس کوچ

شما تا چه حد با لایف کوچ و بیزینس کوچ آشنایی دارید؟

در نگاه اول کوچ یا کوچینگ شاید به نظر خیلی ساده و غیرکاربردی باشند و با خودتان بگویید که چرا ما باید به شخصی مراجعه کنیم که قرار است جواب سوالات ما را از خودمان بپرسد چه آن شخص لایف کوچ باشد و یا بیزینس کوچ.

پیشنهاد می کنم بخوانید: بیزینس کوچ کیست و چرا برای کسب و کارمان نیاز به یک بیزینس کوچ داریم؟

باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید، زیرا کوچینگ فرآیند بسیار با اهمیت و تاثیرگذاری است.

در فدراسیون بین المللی کوچینگ این فرآیند را اینگونه تعریف می کنند: نوعی مشارکت و همراهی میان کوچ و مراجعه کننده است که در آن با استفاده از قدرت تفکر و خلاقیت کوچ می تواند توانایی های شخص را پیدا کند و آن ها را رشد دهد.

لایف کوچ کیست؟

همه ما انسان ها در زندگی نیازهای روحی اساسی داریم مانند: رشد، تنوع، قدر و منزلت، رابطه و… که بی توجهی به آن ها و یا نادیده گرفتنشان باعث آسیب های جدی به روح ما می شود. یک مثال برای درک بهتر این موضوع میزنیم: فرض کنید که تشنه یا گرسنه هستید و آب یا غذا به شما نمیرسد. چه اتفاقی برای شما رخ می دهد؟ به مرور بدن شما دچار ضعف و آسیب های دیگری می شود. روح نیز مانند بدن نیاز به رفع نیازهایش دارد.

هدف اصلی لایف کوچ چیست؟

در میان این نیازها لایف کوچ توجه ویژه ای به نیاز رشد دارد و قصد بها دادن و رسیدگی به آن را دارد. رشد می تواند شامل انسان بهتری شدن و یا پیشرفت کردن در هر جنبه از زندگی باشد. این اصل که هر شخصی تمایل دارد که امروز او از دیروزش بهتر باشد غیرقابل انکار است. همه افراد از تکراری شدن کارها و اینکه مدام در یک جایگاه باشند فراری هستند. همه ما در زندگی اهدافی داریم که می خواهیم به آن ها برسیم. در این مرحله که نیاز به رشد داریم بهتر است که از شخصی که مهارت کافی را دارد کمک بگیریم. زیرا مواقعی در زندگی است که ما دچار شک و تردید می شویم، یا تمرکز بر روی اهداف مورد نظرمان نداریم و نمی دانیم که دقیقا باید چه کاری انجام دهیم و قدم بعدی برای رسیدن به هدفمان چیست؟

گاهی اوقات تمام انرژی های منفی مانند: خشم، اضطراب، اندوه و سرافکندگی مانع راه ما می شود. در این برهه ی زمانی حساس لایف کوچ مانند یک نجات دهنده می تواند ما را در مسیر اهدافمان قرار دهد. لایف کوچ به شما کمک می کند که سبک زندگی خود را بهبود ببخشید و با رسیدن به اهدافتان میزان رضایتتان از خودتان نیز افزایش یابد و تغییرات مثبت دیگری نیز در زندگیتان ایجاد کنید.

تا اینجا با تعریف لایف کوچ آشنا شدید و حالا زمان آن است که تعریف کوتاهی نیز از بیزینس کوچ داشته باشیدم.

بیزینس کوچ چیست؟

بیزینس کوچ مانند یک مربی در کنار شما قرار می گیرد و با راهکارهایی کاملا شخصی سازی شده که فقط مختص شما و کسب و کار شما است باعث رشدتان می شود. یک بیزینس کوچ مهارت های لازم برای ارائه راهکارهای مناسب هر کسب و کاری را دارا است. و خودش نیز در زمینه کسب و کار تجربه دارد. بیزینس کوچ فرد را متعهد می کند که به راهکارها عمل نماید تا بتواند نتیجه مطلوب را دریافت کند.

تفاوت بیزینس کوچ و لایف کوچ چیست؟

حالا که با هر دو موضوع آشنایی پیدا کردید می توانیم به بررسی تفاوت لایف کوچ و بیزینس کوچ بپردازیم.

  1. لایف کوچ بیشتر تمرکز خود را بر روی زندگی شخصی و رشد شخصی فرد می گذارد اما یک بیزینس کوچ تمرکز خود را روی کسب و کار مراجعه کننده می گذارد.
  2. لایف کوچ اهداف شما برای زندگی شخصیتان را برای شما روشن می سازد و راه رسیدن به آن ها را برای شما نمایان می سازد اما بیزینس کوچ اهدافی که شما صرفا برای کسب و کارتان دارید را دنبال می کند.
  3. لایف کوچ برای کمک به شما نیاز به شناخت جامع و عمیقی از درون شما دارد اما بیزینس کوچ نیاز به حضور در دل کسب و کار شما دارد تا چالش های کسب و کارتان را مشاهده کند.
  4. لایف کوچ در وهله اول مسائل معنوی شما را بهبود می بخشد اما بیزینس کوچ تمرکزش روی مسائل مالی شما است.

با وجود این تفاوت ها به نظر شما: کدام نوع کوچ مهم تر است؟

هر دو دارای اهمیت به خصوص خودشان هستند اما می توان از جهاتی لایف کوچ را دارای اهمیت بیشتری دانست زیرا شما باید حال روحی خوبی داشته باشید تا بتوانید کسب و کارتان را به خوبی اداره کنید و از پس چالش ها و راه های پرپیچ و خم کسب و کارتان سربلند بیرون بیایید.

برای رشد یک کسب و کار ابتدا نیاز است که افراد حاضر در آن کسب و کار رشد کنند تا سپس مجموعه نیز بتواند رشد کند. پس شما در قدم اول باید به خودتان و سلامتی روحتان اهمیت دهید. برای آن زمان بگذارید تا سپس بتوانید در جوانب دیگر زندگی رشد کنید.

برای پیشرفت در هر زمینه ای هیچگاه از کمک های یک کوچ حرفه ای غافل نشوید. حتی بزرگترین و موفق ترین افراد در بسیاری از عرصه ها نیز اعتراف می کنند که با کمک یک کوچ به چنین جایگاه هایی رسیده اند.

برای داشتن یک کوچ در کنار خودتان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید