خواب چطور بر عملکرد ما تاثیر دارد؟

خواب بر سرعت، دقت و زمان واکنش تأثیر مثبت دارد.

بدون داشتن یک خواب خوب شبانه، ممکن است متوجه شوید که در طول تمرین قادر به تفکر واضح یا واکنش سریع نیستید. شما ممکن است حساس تر، بد خلق تر و یا تحریک پذیر باشید که می تواند در رفتار شما با هم تیمی ها و مربیان شما تأثیر بگذارد.

در حالی که برنامه های کاری و استرس می توانند خواب را تحت تأثیر قرار دهند، عکس این قضیه نیز صادق است. اگر تا به حال پشت میز خود یا در طی یک جلسه مهم به دلیل خستگی سر تکان داده اید، می دانید که کاهش خواب می تواند بر عملکرد کار تأثیر سو بگذارد. کمبود خواب می تواند احساس خستگی و خلاقیت کمتر در شما ایجاد کند و تمرکز روی پروژه های مهم را دشوارتر کند.

خوشبختانه، درک ارتباط بین خواب و عملکرد شغلی می تواند افراد را با دانش لازم برای پایان دادن به این الگو توانمند کند. ایجاد یک مرز بین کار و زندگی در خانه ممکن است در آغاز چالش برانگیز باشد، اما این یک گام مهم به سمت خواب بهتر و عملکرد ثابت تر در کار است.

خواب تقریباً از همه سیستم های بدن پشتیبانی می کند : وقتی می خوابیم، چشمان ما بسته می شوند، تنفس ما کند می شود و عضلات به تدریج شل می شوند. نورون های مغز به حالت خوابیدن در می آیند و فرآیندهای بیولوژیکی فعالیت  خود را آغاز می کنند که بدن و ذهن ما را تازه می کند. جوان سازی حاصل از خواب برای سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن و همچنین توانایی تفکر عمیق، یادگیری اطلاعات جدید و مدیریت احساسات بسیار حیاتی است.

تلاش برای کار در حالی که کم خوابیده اید می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد شغلی تأثیر بگذارد. بدون خواب کافی، سلول های عصبی مغز بیش از حد کار می کنند، تفکر را مختل می کنند، واکنش های بدنی را کند می کنند و احساس خستگی در افراد ایجاد می کنند. این عوارض جانبی کوتاه مدت محرومیت از خواب می تواند باعث خرابی کار یک روزه شود. کمبود خواب مزمن حتی می تواند عواقب شدیدتری از جمله افزایش خطر چاقی، بیماری های قلبی و زوال عقل داشته باشد.

پیشنهاد میکنم بخوانید: سیستم سازی و بهره وری بالای کارمندان

از دست دادن خواب می تواند حفظ تمرکز، توجه و هوشیاری را بیشتر به چالش بکشد. احساس خواب آلودگی و تلاش برای بیدار ماندن به انرژی ذهنی زیادی نیاز دارد و تمرکز روی کارهای طولانی و وظایفی که نیاز به تمرکز دارند را دشوارتر می کند.

افرادی که کم خواب هستند نیز ممکن است مرتکب خطا و قصور شوند، این بدان معناست که کارکنان خسته برای واکنش در شرایط بحرانی وقت بیشتری تلف می کنند و بیشتر مرتکب اشتباه می شوند. در برخی از مشاغل، اختلال در زمان واکنش ممکن است به معنای از دست دادن یک تماس تلفنی مهم یا عدم پاسخ سریع در یک مکالمه مهم باشد مانند اپراتورهای اورژانس یا پلیس.

کارکردن در حالی که کم خوابیده اید باعث تحریک پذیری، عصبانیت و آسیب پذیری بیشتر افراد در برابر استرس می شود. در موقعیت های استرس زا یا منفی واکنش های عاطفی تقویت می شوند که منجر به واکنش بیش از حد در زمان های نامناسب می شود. استرس و تحریک پذیری حاصل از خستگی در طول روز کاری می تواند به زندگی در خانه منتقل شود و خوابیدن را دشوارتر کند. به مرور زمان، با از دست دادن خواب کافی، خطرهای جدی تر بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی  افزایش پیدا می کند، که می تواند بهره وری در محل کار را حتی بیشتر به چالش بکشد.

خواب میتواند عملکرد شما را مدیریت کند

تفاوت نسل ها و تاثیر سن درمدت زمان خوابیدن

جالب اینجاست که کارمندان بالای 50 سال نسبت به همکاران جوان تر خود خواب کمتری داشته اند، آن ها همچنین بطور مداوم گزارش می کنند که تاثیر میزان خوابشان بر عملکرد کار، سلامت جسمی و زندگی اجتماعی و عاطفی آن ها بسیار کمتر از کارگران جوان است. علاوه بر این، کارمندانی که دارای  جایگاه شغلی بالاتری در سازمان بودند، همچنین گزارش دادند که عملکرد حرفه ای، سلامت جسمی و سلامت عاطفی و اجتماعی آن ها کمتر از افراد پایین تر سلسله مراتب سازمانی، تحت تأثیر قرار گرفته است.

چگونه خواب خود را بهبود ببخشیم؟

اگر کمبود خوابتان باعث ایجاد استرس در عملکرد شما شد، چندین مرحله برای بهبود خواب وجود دارد.

بیدار شدن و خوابیدن هر روز به طور هم زمان به بدن کمک می کند تا در مسیر ریتم ثابتی برای خواب قرار بگیرد. ورزش روزانه یا فعالیت در فضای باز به خوابیدن نیز کمک می کند.

همچنین، آنچه را که در ساعات قبل از خواب مصرف می کنید در نظر بگیرید. نیکوتین و کافئین هر دو محرک هستند که می توانند شما را بیدار نگه دارند. از وعده های غذایی سنگین خودداری کنید زیرا این موارد می توانند خواب شما را در نیمه شب مختل کنند.

روتین زمان خواب خود را توسعه دهید

یک ساعت قبل از خواب، از نور مصنوعی الکترونیکی، از جمله تلویزیون، تلفن های همراه و رایانه خودداری کنید. این چراغ ها می توانند مغز را تحریک کرده و مدت بیشتری شما را بیدار نگه دارند. در عوض، یک فعالیت آرام را امتحان کنید که احتمالا شامل حمام گرم، مراقبه، مطالعه، یا گوش دادن به موسیقی ملایم است.

بنابراین، خواب بیشتر و بهتر به طور کلی برای حرفه شما بهتر است و هرچه زودتر عادت های خواب خود را بهبود ببخشید، انتظار بیشتری برای تحقق اهداف کاریتان دارید. یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از داشتن یک روز پربار در محل کار، اطمینان از این است که خواب خوبی دارید.

برای انجام هر کاری سلامتی روحی و جسمی شما بسیار مهم است. اگر شما مدیر یک کسب و کار هستید و به دنبال افزایش بازدهی پرسنل خود هستید می توانید با ما در ارتباط باشید تا محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای در این زمینه به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید