کسب و کار ارزش محور

یک کسب و کار ارزش محور از ارزش های اصلی خود در سراسر سازمان تبعیت می کند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی ویژگی های کسب و کار ارزش محور می پردازیم.

یک مدل کسب و کار ارزش محور، محیط مثبتی را برای پیشرفت کارکنان، مدیران و مشتریان ایجاد می کند.

کسب و کار ارزش محور چیست؟

در چنین کسب و کاری، هر تصمیم شرکت با ارزش های اصلی آن مطابقت دارد. شرکت ها می خواهند ارزش هایی ایجاد کنند که اهداف تجاری آن ها را برآورده کنند و فرهنگ مناسبی را برای مشتریان و کارمندان خود ایجاد کنند. در این مدل کسب و کار رضایت مشتری در اولویت قرار می گیرد.

مزایای کسب و کار ارزش محور

مزایای کسب و کار ارزش محور در کل سازمان احساس می شود. با پیروی از ارزش‌های اصلی و الگوسازی برای همه کارکنان، به پایداری برند کمک می‌کنید. سطح رضایت مشتری افزایش می یابد و کارکنان بیشتر به چشم انداز شرکت شما احترام می گذارند.

رویکرد ارزش محور

با در نظر گرفتن نقطه پایان، شروع کنید. هنگامی که اولین گام برداشته شد و سازمان شما قابلیت های ضروری برای توسعه عملکرد کسب و کار را اولویت بندی کرد، زمان شروع توسعه این قابلیت ها فرا رسیده است. این چالش بزرگ باید با گام‌های کوچک متوالی و با در نظر گرفتن خط پایان حل شود. از این رویکرد ارزش محور عملگرا در یک بخش یا یک تیم خاص شروع کنید.

رویکرد ارزش محور با تشخیص این موضوع شروع می شود که یک کسب و کار شامل مجموعه ای از فرآیندها می باشد که هر یک دارای ورودی و ساختار هستند. هر فرآیند وظیفه ای برای انجام دادن دارد و هر فرآیند باید بر اساس میزان تأثیر آن در دستیابی به نتایج مورد نظر سنجیده شود. مدل فرآیند یک مدل ساده است که بر اساس چهار فرآیند اصلی تجاری که عملکرد یک سازمان تجاری را توصیف می کند، می باشد. بسته به نوع کسب و کار و نحوه ساختار آن، فرآیندهای اصلی بسیار بیشتری ممکن است وجود داشته باشند.

به منظور راه اندازی یا توسعه ی کسب و کار ارزش محور خود، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، پیشنهادات ویژه ای را برایتان در نظر دارد.

پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید: ارزش گذاری استارت آپ ها

مزایای کسب و کار و ارزش مشتری

بعد دیگری از تجزیه و تحلیل ارزش وجود دارد که برای شرکت ها بسیار سودمند است. جدا کردن ارزش مشتریان (خارجی) از ارزش تجاری (داخلی) بسیار اهمیت دارد. تفکیک این مفاهیم بسیار مهم است، ما شروع به استفاده از اصطلاحات “ارزش” برای مشتری و “منافع” برای امور داخلی کسب و کار کرده ایم. بدیهی است که معیارهای ارزش مشتری بیشترین سود را دارند و ایجاد یک سازمان ارزش محور ضروری است.

کسب و کار ارزش محور و مشتری

ایجاد ارتباط بین فرهنگ و علت آن

هنگامی که یک فرهنگ سازمانی مستحکم دارید، باید آن را با جامعه خود و به طور کلی جهان به اشتراک بگذارید. بهترین راه برای انجام این کار این است که دلیلی را انتخاب کنید که به طور واقعی با فرهنگی که ایجاد کرده‌اید مرتبط باشد و طنین انداز شود.

حمایت از علتی که با ارزش‌های شرکت شما مطابقت دارد، تنها یکی از راه‌های مختلف برای زنده نگه داشتن فرهنگ شماست. مهمترین نکته این است که در مورد آن با اعضای تیم خود صحبت کنید و جلسات طوفان فکری برگذار کنید. وقتی کسب و کار شما و فرهنگ آن توسط ارزش های مشترک هدایت شود، به اعضای تیم خود کمک می کنید تا آن هدف والای زندگی خود را پیدا کنند.

اهمیت سیستم ارزش محور در برند سازی

امروزه مردم به دنبال برندهایی هستند که با ارزش های شخصی آن ها همسو باشد و از کسب و کارهایی که با باورهای شخصی آن ها در تضاد است دوری می کنند.

زمانی که شرکتی با هدفی مفید و معین تأسیس نشده باشد، مشکل ساز می شود. نقش یک مشاور کسب و کار این است که به سازمان کمک کند تا هدف خود را در یک بازه ی زمانی معین به وضوح تعریف کند.

از زبان مناسب برای برند سازی و ارزش پیشنهادی خود استفاده کنید. برای این کار، باید بدانید که مشتریان شما از چه عباراتی برای توصیف شما استفاده می کنند و چگونه از محصول شما سود می برند.

چگونه یک ارزش پیشنهادی قدرتمند و منحصر به فرد برای محصول خود ایجاد کنید؟

نقش کلیدی ارزش پیشنهادی این است که شما را از رقبا متمایز کند. اکثر مردم قبل از تصمیم گیری، 4 تا 5 گزینه  را بررسی می کنند. بنابراین چگونه پیشنهاد خود را منحصر به فرد کنید؟ اغلب، تشخیص چیزی منحصر به فرد دشوار است و نیاز به تأمل و بحث عمیق در خود دارد.

چگونه فرهنگی ایجاد کنید که منعکس کننده ارزش ها باشد؟

به گفته آرگی بای، فرهنگ مهمترین عامل موفقیت سازمانی است. برای توسعه یک فرهنگ شرکتی مؤثر، ارزش‌ها باید در هر کاری که رهبر انجام می‌دهد ادغام شوند و به شیوه‌ای ساده و مختصر به کارمندان منتقل شوند. شما باید الگوی رفتاری باشید که می خواهید در کارمندان خود ببینید و نمونه ای از آنچه می خواهید را ارائه دهید. ارزش ها را در فعالیت های روزانه بگنجانید و آن ها را به طور مداوم تقویت کنید.

چگونه اطمینان حاصل کنید که فرهنگ سازمان منعکس کننده ارزش های آن است؟

اگر تمایل دارید که فرهنگ سازمان منعکس کننده ی ارزش های شما باشند این موضوع که هرگز نباید به گونه ای رفتار کنید که ارزش ها را نفی کند، بسیار اهمیت دارد در غیر این صورت منجر به بی احترامی و همچنین رنجش کارمندان می شود. باید با آنچه می گویید زندگی کنید. هنگامی که کارکنان متوجه شوند که تصمیمات یک رهبر با ارزش های شرکت سازگار نیست، ممکن است باعث شود تا کارمندان دیگر از تصمیمات وی پیروی نکنند.

بنابراین، با شناسایی اصول و اهداف سازمان، قادرید کسب و کار ارزش محور خود را راه اندازی کنید و توسعه دهید. 47 درصد از شرکت هایی که از اهداف فروش و درآمد فراتر رفته اند، به طور مداوم شخصیت و فرهنگ خود را حفظ می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی انواع کسب و کار ها، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید