بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟

کلمه ” چریکی “، در فرم نوشته شده و گفتاری، بسیار شدید وخشن به نظر می رسد.

این کلمه تصاویر عصیان و درگیری را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. آن را در کنار کلمه “بازاریابی” قرار دهید ( بازاریابی چریکی )و میبینید که باعث می شود بسیاری از مردم بپرسند “چی؟”

اما بازاریابی چریکی نوعی شکل ارتباط نیست. به هر حال، این امر بسیار مخل خواهد بود، که این روش بین المللی را نقض می کند. در حقیقت، این در واقع یک شکل بسیار غیر متعارف از بازاریابی است، به این معنی که آگاهی از نام تجاری را در بین مخاطبان بزرگ افزایش می دهد، بدون اینکه آنها را قطع کند.

از آنجا که بسیار غیر متعارف است، آسانترین مفهوم برای توضیح نیست. بازاریابی چریکی معمولاً وقتی مشاهده می شود به بهترین وجه قابل درک است، اینگونه است که ما می خواهیم به بهترین شیوه ها و اقدامات عملی آن در اینجا نزدیک شویم.

ما با مقدماتی درمورد اینکه از کجا آمده و چگونه کار می کند شروع خواهیم کرد و سپس بررسی نحوه موفقیت آمیز بودن آن را بررسی خواهیم کرد.

بازاریابی چریکی چیست؟

ریشه های جنگ

وقتی اصطلاح “بازاریابی چریکی” را می شنویم، دشوار است که به جنگ چریکی فکر نکنیم که البته منطقی هم است، از آنجا که نام این سبک بازاریابی است. در زمینه جنگ، تاکتیکهای چریکی تا حد زیادی به عنصر غافلگیری بستگی دارد. فکر کنید: با توجه به بازاریابی چریکی خلاق، “کمین، خرابکاری، حمله”.

اما این چگونه ترجمه ای است که ما هر روز انجام می دهیم؟ در بازاریابی، تکنیک های چریکی عمدتا بر روی عنصر تعجب بازی می کنند. این مجموعه تلاش می کند تا کمپین های کاملاً غیر متعارفی ایجاد کند که مردم را در طی برنامه های روزمره خود به طور غیر منتظره جلب کند. شکل ظاهری آن را در برخی از مثالهای زیر که در این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ آورده شده است خواهید دید.

این اصطلاح در اوایل دهه 1980 توسط نویسنده فقید تجارت جی کنراد لوینسون ایجاد شد که چندین کتاب در مورد تاکتیک های چریکی در تعدادی از زمینه های حرفه ای نوشت. البته در آن زمان، بازاریابی به طور کلی بسیار متفاوت به نظر می رسید و در حالی که امروزه بازاریابی چریکی همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، فضای رو به رشد دیجیتال در حال تغییر است.

بودجه پسند است

آنچه واقعاً بازاریابان از بازاریابی چریکی لذت می برند، ماهیت نسبتاً کم هزینه آن است. سرمایه گذاری واقعی در اینجا یک سرمایه خلاقانه و فکری است اما اجرای آن لزوماً گران نیست. مایکل برنر در مقاله خود با عنوان “محتوای چریکی”، به راحتی خلاصه می کند، جایی که او این سبک از بازاریابی را در همان زمینه استفاده مجدد از محتوای موجود خود، مانند گرفتن بخشهای خاصی از یک گزارش و گسترش هر یک از آنها در یک پست وبلاگ قرار می دهد. این یک سرمایه گذاری زمان است.

به نوعی، بازاریابی چریکی با استفاده مجدد از محیط فعلی مخاطب شما کار می کند. آن را ارزیابی کنید و دریابید کدام بخش های آن را می توان برای استفاده از نام تجاری شما دوباره استفاده کرد.

انواع بازاریابی چریکی

همانطور که به نظر می رسد خوب است، در واقع چند زیر گروه بازاریابی چریکی وجود دارد. مانند:

بازاریابی چریکی در فضای باز. چیزی را به محیط های قبلی شهری اضافه می کند، مانند قرار دادن چیزی قابل جابجایی بر روی یک مجسمه، یا قرار دادن کارهای هنری موقت در پیاده روها و خیابان ها.

بازاریابی داخلی چریکی. مشابه بازاریابی پارتیزانی در فضای باز، فقط در مکان های سرپوشیده مانند ایستگاه های قطار، مغازه ها و ساختمان های دانشگاه برگزار می شود.

رویداد کمین بازاریابی چریکی. استفاده از مخاطبان در یک رویداد در حال انجام مانند کنسرت یا یک بازی ورزشی برای تبلیغ یک محصول یا خدمات به روشی قابل توجه، معمولاً بدون اجازه اسپانسرهای این رویداد.

بازاریابی چریکی تجربی. همه موارد فوق، اما به روشی اجرا شده است که نیاز به تعامل عمومی با برند است.

ما می دانیم بدون زمینه، کل ایده بازاریابی چریکی می تواند کمی گیج کننده باشد، بنابراین بیایید ببینیم که چگونه توسط چند برند دیگر اجرا شده است.

بزرگترین مشکلی که محصول یا خدمات شما حل می کند را شناسایی کنید. سپس، یک روش غیر متعارف برای پخش آن برای عموم ترجیحاً بدون کلمه پیدا کنید.

بازاریابی چریکی

به چیزهایی فکر کنید که مخاطبان شما ممکن است هر روز از کنار آنها رد شوند و آنها را وادار کنید کاری غیر منتظره و تعاملی انجام دهند.

دریابید که چگونه انسان ممکن است به طور غیر ارادی با پیام های بازاریابی شما تعامل کند. اگرچه ممکن است محصول یا خدمات شما به مسئله مثلاً حذف حشرات نپردازد، اما روشهایی وجود دارد که افراد را به بخشی از این کمپین تبدیل کنید.

پیشنهاد می کنم بخوانید: 5 مهارت کسب و کار که اگر آن ها را ندارید همین حالا کسب و کارتان را تعطیل کنید

بازاریابی چریکی دیجیتالی شده است. به جایی که مخاطب شما از قبل به صورت دیجیتال وجود دارد فکر کنید سپس به آنها نمایش دهید. در حالی که نمی توانیم دروغ را نپذیریم، می توانیم خلاقیت را تحسین کنیم، بنابراین از استفاده از نظرات برای جلب صحبت مردم نترسید.

بازاریابی چریکی در بخش غیرانتفاعی نیز کار می کند و گرچه تصاویر ترسناک و غم انگیز غالباً راهی تأثیرگذار در برقراری ارتباط با مأموریت شما هستند، اما راهی برای انتقال آن با ایجاد چیزی کمتر از چهره و تعاملی برای عموم وجود دارد.

بیش از حد فکر نکنید بعضی اوقات ممکن است ایده ای که احمقانه ترین ایده شماست بهترین ایده باشد.

اشکالی ندارد که با بازاریابی چریکی کمی احساساتی شوید. به احساساتی که پیشنهاد شما به آنها متوسل می شود فکر کنید. سپس، مخاطبان خود را به ایجاد محتوا در مورد معنای نام تجاری شما برای آنها دعوت کنید.

امیدوارم از این مقاله الهام بگیرید، مخصوصاً اگر برند کوچکتری را تبلیغ می کنید. به عنوان مثال از جمع آوری گسترده محتوای این کمپین ها نترسید بالاخره این رویکردهای خلاقانه ای برای کار شما است که به ماهیت بازاریابی پارتیزانی کمک می کند. به یاد داشته باشید مردم را در همان جایی که هستند گیر بیاورید و برند خود را در آنجا وارد کنید.

برای یادگیری به روز ترین شیوه های بازاریابی و فروش می توانید با بیزینس کوچ حرفه ای، محمدرضا سلطانی از طریق همین سایت در ارتباط باشید و با رزرو جلسات کوچینگ از خدمات مجموعه بهره مند  شوید.

دیدگاهتان را بنویسید