سلف کوچ کیست و چگونه زندگی ما را نجات می دهد؟

سلف کوچینگ کیست؟

با گسترش و پیشرفت تکنولوژی انسان ها دچار مشکلات متعددی شدند که بعضا خودشان قادر به حل آن ها نیستند پس نیاز به سلف کوچ دارند.

این موضوع باعث سردرگمی شده است، این سردرگمی اختلالاتی را در زندگی ها به وجود آورده است و راه موفقیت را برایشان سد کرده است، اما راه حل شما اینجاست: سلف کوچ.

اکثر مردم علاوه بر مشکلاتی که دارند با نداشتن هدف در زندگی نیز درگیر هستند و نمی دانند که از زندگی خودشان چه می خواهند.

برای پیدا کردن راه شما نیاز به سلف کوچ یا مربی خود دارید که شما را از این درگیری و چالش ها رها سازد.

شما می توانید خودتان، سلف کوچ خودتان باشید زیرا هیچکس بهتر از شما خودتان را نمی شناسد و با تمام روحیات آشنایی ندارد پس بهترین فرد خودتان هستید. پس شما نیاز دارید که مهارت های کوچینگ را یاد بگیرید تا بتوانید خودتان را کوچ کنید. مشاوران از گذشته با شما صحبت می کنند اما تمرکز کوچ بر حال و آینده شما است.

پیشنهاد می کنم بخوانید: تفاوت کوچینگ و مشاوره در چیست؟ بین کوچ و مشاور کدام را انتخاب کنیم؟

با سلف کوچ به چه چیزی می رسید؟

با سلف کوچینگ شما به یک خودآگاهی عمیق می رسید که شما را رو به جلو حرکت می دهد و می توانید بر تمام جوانب زندگی خود تسلط داشته باشید. شما می توانید با کوچینگ اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس خودتان را افزایش دهید تا به راحتی اهداف خود را پیدا کنید و در مسیر رسیدن به آن قدم بردارید.

لائوتسه در مورد سلف کوچ می گوید: شناخت دیگران یک هوش است؛ اما دانش و خرد واقعی در شناخت خود است. استاد شدن بر دیگران نوعی قدرت است؛ اما قدرت واقعی، در رسیدن به مقام استادی خویش است.

بسیاری از ما مدت ها است که از خودمان غافل شده ایم و به دنبال رسیدن به اهدافی هستیم که دیگران را راضی کنیم و این فاجعه است چون ما داریم جای افراد دیگر زندگی می کنیم.

با سلف کوچینگ می توانید به بهترین نمونه از خودتان تبدیل شوید.

سلف کوچینگ به رشد شما کمک می کند

در زندگی های مدرن امروزه کوچ ها نقش مهمی ایفا می کنند اما نمی توان از این حقیقت غافل شد که مراجعه به یک کوچ هزینه زیادی دارد و شاید برای هر فردی مقدور نباشد پس بهترین راه این است که خودتان تبدیل به یک کوچ شوید.

وقتی شما با استفاده از مهارت های کوچینگ سعی در شناخت خودتان و رسیدن به اهدافتان می کنید نقطه ای است که شما تبدیل به یک سلف کوچ شده اید.

سلف کوچینگ کمک های بی شماری به زندگی می کند:

1- سلف کوچ رایگان است

شما برای اینکه به خودتان کمک کنید نیاز به پرداخت هزینه ندارید البته این نکته را فراموش نکنید که نکات مثبت مراجعه به یک کوچ بسیار بیشتر از هزینه ای است که می پردازید، اما امکان اینکه عده ای توان و شرایط مراجعه را نداشته باشند زیاد است. حتی اگر به کوچ مراجعه کنید باز هم مسائلی زیادی باقی می ماند که خودتان باید به درک و کشف آن ها بپردازید. با یادگیری این مهارت شما می توانید بسیاری مشکلات خود را به راحتی حل نمایید و سکان کشتی زندگی خودتان را به دست بگیرید و در مسیر دلخواه هدایت کنید.

2- افزایش سطح آگاهی

با شناخت بیشتر خودتان می توانید به نقاط ضعف و قوت خودتان کاملا واقف شوید و نقاط ضعف خود را بهبود ببخشید و نقاط قوت را نیز تقویت کنید و چالش هایی که جلوی رشد و پیشرفت شما را گرفته است رفع نمایید. می توانید افکار و الگوهای رفتاری خود را شناسایی کنید و در جهت بهتر شدن در تمام زمینه ها اقدام کنید. اینگونه شما متوجه می شوید که کدام رفتار و فکر درست است و باید آن را ادامه دهید و کدام صحیح نیست و باید اقدام به حذف آن نمایید.

چطور از سلف کوچ در زندگی خودمان استفاده کنیم؟

یک خط پررنگ میان واقعیت و توهم بکشید

ما به بسیاری از رفتارهای خود فکر نمی کنیم زیرا تبدیل به عادت شده اند و بدون فکر آن ها را انجام می دهیم و همین مسئله ما را دچار مشکل های فراوانی می کند.

در بسیاری از مواقع نیز احساس ما بر منطق غلبه می کند و ما نمی توانیم به درستی تصمیم بگیریم که این قضیه ما را دچار مشکل می کند یا خیر. در هنگام بروز یک مشکل جدی سوال مهمی که باید ار خودتان بپرسید این است که: آیا این اتفاق یک واقعیت است یا یک توهم؟ پاسخ به این سوال به شما کمک می کند تا شیوه برخورد با آن اتفاق را متوجه شوید و در مسیر سلف کوچ شدن بتوانید موفق عمل کنید.

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که اصلا واقعیت و توهم چه تفاوتی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که واقعیت کاملا ملموس و قابل مشاهده است اما توهم بیشتر مواقع بر اثر قضاوت ها و تعبیرهای ما از اتفاقات به وجود می آید و در ذهن ما آن اتفاق را یک مشکل تجسم می کند و سلف کوچینگ به شما کمک می کند که این دو را از یکدیگر تشخیص دهید.

فرض کنید می خواهید کاری انجام دهید و ذهنتان به شما می گوید که نمی توانید، از خودتان بپرسید آیا واقعا نمی توانم یا این یک توهم است و می توانم به آن پیروز شوم؟

معلوم است که “نمی توانم” یک توهم است و شما تا زمانی که کاری را امتحان نکرده باشید نمی توانید بگویید نمی توانم.

سلف کوچینگ نداهای منفی درونتان را پاک می کند

به نداهای درونی منفی گوش نکنید

در هنگام انجام هرکاری صدایی در درون ما ساز مخالف می نوارد اما شما با کوچینگ باید یاد بگیرید که انتخاب کنید، سالم فکر کنید. پس از اینکه پاسخ سوال اینکه این اتفاق واقعیت است یا توهم را پیدا کردید تلاش کنید که اگر توهم است آن را رفع کنید و جلوی ادامه دار شدن این توهم را بگیرید.

اینکه گاهی افکار مزاحم و منفی به ذهن شما سرک بشکند عادی است اما شما نباید به آن ها اجازه رشد و ریشه کردن در افکارتان را بدهید. باید آن ها را مانند یک حشره مزاحم از فکر خود دور کنید. پس نگذارید که قربانی این افکار سمی شوید و هرچه سریعتر خود را نجات دهید.

در خودتان ایجاد انگیزه کنید

هدفی برای خود مشخص کنید که در هر سطح از زندگی می خواهید به چه دستاوردی برسید. ابتدا اهداف کوچک مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید و پس از دست یافتن به آن انگیزه نیز در شما بیشتر می شود. هیچوقت با شکست ناامید نشوید و دست از تلاش نکشید و همیشه مانند یک سلف کوچ تصمیم بگیرید و عمل کنید.

شاید شما درابتدا نیاز به چند جلسه مراجعه به یک کوچ داشته باشید تا مهارت های ابتدایی را بیاموزید و سپس اقدام به کوچینگ خودتان کنید. هیچگاه در زندگی از اهمیت سلامت درونی خودتان غافل نوشید زیرا اگر شما درون سالمی نداشته باشید تمام لایه های بیرونی زندگی شما نیز بیمار می شود.

برای ارتباط با یک کوچ حرفه ای می توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید