تبلیغات ویروسی

تبلیغات ویروسی

با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، امر تبلیغ بسیار حائز اهمیت است. از جمله جدید‌ترین راه برای جذب مخاطب، تبلیغات ویروسی خواهد بود.

در نوع تبلیغات ویروسی، یکی از مصرف‌کنندگان کالا و خدمات پیامی را به دیگر مصرف‌کنندگان آن کالا ارسال خواهد کرد، تا به نوعی آن شخص را دعوت به خرید کند. بسیاری از افراد خبره در بخش تبلیغات بر این امر معتقد هستند که تبلیغ اگر از سوی یکی از اعضا خانواده صورت بگیرد، تأثیر بیشتری به جهت خرید بر او خواهد گذاشت.

در اصل در تبلیغات ویروسی، پیام کالا و خدمات شرکت مورد نظر به مانند یک ویروس عمل خواهد کرد. البته توجه به جذابیت پیام در هنگام تولید بسیار مهم است. زیرا هر اندازه تبلیغات ویروسی شما جذاب و تأثیرگذار باشد، به همان اندازه از سوی مخاطبان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

استفاده از این نوع از تبلیغات چندان سخت نبوده و امکان انجام آن به راحتی وجود دارد. همچنین برای آشنایی بیش تر با انواع روش های تبلیغات و بازاریابی، می‌توانید به مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای مراجعه کنید.

مزیت استفاده از تبلیغات ویروسی

تبلیغات ویروسی دقیقا به مانند یک ویروس عمل خواهد کرد. مطمئنا در این روزگار و عصر پاندمی کرونا اطلاعات دقیقی از چگونگی عمل یک ویروس دارید. ویروس به محض ورود در بدن یک موجود زنده، جهت ادامه حیات خود به دنبال میزبان جدید خواهد گشت و این گونه به حیات خود ادامه می‌دهد. تبلیغات ویروسی نیز این گونه عمل خواهد کرد. در ابتدا شخصی تبلیغ یک کالا را شروع کرده و این امر به کمک دهان به دهان شدن دقیقا مانند ویروس می‌چرخد.

در تبلیغات ویروسی اصل و تاکید بر این مسأله است که باید نام یک برند یا محصول در بین مردم گسترش پیدا کند. اگر تلویزیون را روشن کنید؛ مطمئنا با یک تبلیغ از یک برند خاص برخورد می‌کنید که در تمامی شبکه‌ها در حال پخش است.

مزایای تبلیغات ویروسی

این خود یک نوع تبلیغ ویروسی خواهد بود. البته تبلیغات ویروسی فقط به دنبال یک راه برای کسب موفقیت نیست؛ این نوع تبلیغات هم زمان در تلویزیون، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا در ذهن مخاطبان نام برند یا محصول حک شود.

پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید : اهمیت تبلیغات محیطی در برند سازی

راه و روش تبلیغات ویروسی

جهت تبلیغ کالا یا برندی هر اندازه در امر تبلیغ فعال‌تر باشید؛ به همان اندازه فروش بیشتری از آن شما خواهد شد. تبلیغات ویروسی یکی از جدید‌ترین روش‌ها برای تبلیغ محسوب شده و در ادامه به چگونگی انجام این عمل خواهیم پرداخت. از روش‌های تبلیغات ویروسی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، سعی کنید تعداد بیشتری از این راه‌ها را جهت تبلیغ کالا و برند خود برگزینید.

1) ایمیل: از طریق‌ ایمیل، عکس، پیام و یا یک متن از کالای مورد نظر را پس از طراحی برای افراد ارسال نمایید.

2) وب سایت: یکی از انواع بازاریابی ویروسی، استفاده از وب سایت است. برای برند خاص خود یک وب سایت راه‌اندازی کنید و بعد اطلاعات مورد نظر وب سایت خود را از طریق ایمیل به افراد مختلف ارسال کنید.

3) پیام دهان به دهان: از جمله انتخاب‌های جذاب و هوشمندانه برای بازاریابی ویروسی، استفاده از روش دهان به دهان است. شما ابتدا یک پیام مناسب طراحی کنید. در ادامه آن پیام را در بین مردم پخش کنید. شک نداشته باشید که اطلاعات و پیام پخش شده خیلی زود به مانند یک تبلیغات ویروسی، عالی عمل خواهد کرد.

4) صفحات مجازی: استفاده از صفحه‌های مجازی چون اینستاگرام بسیار کاربرد پیدا کرده است. این صفحات اجتماعی مناسب برای انواع بازاریابی ویروسی خواهند بود. کافی است محتوا تولید شده شما، شفافیت و جذابیت لازم را داشته باشد؛ در کوتاه‌ترین زمان ممکن این تبلیغ شما پخش خواهد شد.

5) جایزه برای خرید دوباره: از دیگر روش‌های تبلیغات ویروسی، در نظر گرفتن جایزه برای بازگشت به برند و خرید محصول دیگر است.

عوامل تاثیر‌گذار

در امر تبلیغات به ویژه تبلیغات ویروسی، عواملی بسیار تاثیر خواهند گذاشت. با در نظر گرفتن این عناصر در امر بازاریابی ویروسی می‌توانید موفق عمل کنید. اصلی‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر تبلیغات ویروسی عبارتند از:

الف) استفاده از انگیزه و نیاز جامعه

هنگام طراحی و تهیه پیام تبلیغاتی به این امر توجه کنید که پیام شما تا چه اندازه در بردارنده انگیزه‌ها و نیاز‌های جامعه است. هر چه در تولید پیام خود با این مورد توجه داشته باشید، در بازاریابی ویروسی موفق تر عمل خواهید کرد.

این مقاله برای شما مفید خواهد بود : هدف گذاری موثر برای تبلیغات

ب) استفاده از ابزار آسان جهت انتقال محتوا تولید شده

از رسانه مانند تلویزیون، رادیو یا صفحات مجازی برای انتقال محتوا خود بهره ببرید. زیرا پیام شما سریع به گوش مخاطب خواهد رسید. البته از سوی دیگر مخاطبان محتوا تولید شده شما امکان دسترسی آسان به آن را خواهند داشت.

عوامل تاثیر گذار بر تبلیغات ویروسی

ج) کالا و خدمات رایگان

برای اینکه تعداد مخاطبان محصول و خدمات ارائه شده از سوی شما بیشتر شود؛ از انواع بازاریابی ویروسی، ارائه رایگان این کالا و یا خدمات خواهد بود. با این کار در ذهن مخاطب اسم شما حک شده و در صورت نیاز به شما مراجعه خواهد کرد.

د) سایت پربازدید

از جمله عوامل مهم در تبلیغات ویروسی، استفاده از سایت‌هایی است که تعداد بازدیدکنندگان بسیاری دارد. محتوا تولید شده خود در رابطه با کالا یا خدمات ارائه شده را در این سایت‌ها قرار دهید.

مزایا استفاده از بازاریابی ویروسی

تبلیغ، امری مهم در رابطه با فروش محصول و یا ارائه یک خدماتی به مخاطب است. عدم تبلیغ درست در هر حوزه کاری، حتی با ارائه بهترین کالا و خدمات به مخاطب باعث شکست شما خواهد شد. اگر بتوانید تبلیغ درستی از کالا و خدمات خود ارائه دهید، به ویژه اگر از تبلیغات ویروسی بهره ببرید خیلی زود اسم شما در ذهن مخاطب جای گرفته و ورد زبان آنان خواهد شد.

البته این تبلیغات نباید در یک مدت زمان اندک باشد. هر چه بیشتر در بخش بازاریابی ویروسی هزینه کنید، این اطمینان خاطر را داشته باشید که برند و شرکت شما در یاد‌ها خواهد ماند. با استفاده از انواع بازاریابی ویروسی که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد، میزان فروش شما افزایش پیدا کرده و مردم با کوچک‌ترین اشاره برند شما را به یاد خواهند آورد.

یک انجمن آمریکایی یک چالش ویدیویی به نام چالش آب یخ راه انداخت. این چالش به منظور افزایش آگاهی مردم در مورد بیماری نورون حرکتی بود. به اندازه در بین مردم سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت که تبدیل به یکی از نمونه‌های موفق در زمینه تبلیغات ویروسی شد.همچنین برای دریافت مشاوره‌های لازم در این زمینه با محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید